Vtip, satira i cesta do hlubin. Jak se překládá dva tisíce let staré dílo?
Nakladatelství Academia vydalo nový překlad Petroniova Satyriconu. Překladatel tohoto dva tisíce let starého díla, které ovšem nyní působí navýsost moderně, je Petr Šourek. Satyricon je satirický román, téměř naturalistická parodie na všechny vrstvy římské společnosti, jedno z nejoriginálnějších děl světové literatury. Petronius se v něm zaměřil například na korupci, příživnictví nebo prodejnost žen.
„Předmětem románu je skutečně kritizovat společnost, to zesměšňování k tomu lehce vede. Zesměšňuje se tam leckdo. Hodně se mluví kriticky o různých lidech, ale zajímavé je, že když se podíváte, kdo je kritizuje a jakým jazykem je kritizuje, autor si dává záležet i na tom, aby i on byl směšný. Ta jeho kritika je třeba přepálená, zbytečná, nemístná. Čili, zesměšňují se tam všichni vzájemně,“ upřesňuje autor nového překladu Petroniova díla, Petr Šourek.
V Mozaice překladatel dále prozradil, co ho na díle Petronia tolik zaujalo, srovnal svůj překlad se starším vydání Karla Hrdiny, vyjádřil se i k doslovu Martina C. Putny. Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Šourkem.
Související
-
Myšlení v chodu. O chůzi za chůze se čtyřmi filozofy rozmlouvá Petr Šourek
Autor pořadu Petr Šourek pozval k procházení dvě filozofky Kamilu Pacovskou a Alici Koubovou a dva filozofy – Martina Rittera a Joe Grim Feinberga.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.