Vliv LSD na vědu a umění není ani zdaleka u konce, říká psycholog a psychiatr Stanislav Grof

26. červenec 2018

Jak razantně proměnila zkušenost s LSD umění a společnost? Jak silně tato látka ovlivňuje lidskou kreativitu? Poslechněte si psychedelické ArtCafé.

Letos si připomínáme 75 let od objevu látky LSD. Na to, jak LSD ovlivnilo světové umění, vzpomínal jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie Stanislav Grof. „Když jsme v šedesátých letech začali experimentovat s LSD, mělo to velký vliv nejen na umělce, ale i na chápání umění. Obrazy a sochy, které umělci naší kultury začali produkovat, se často podobaly umění primitivních národů nebo umění psychiatrických pacientů. Řada umělců pod vlivem LSD získala přístup do hlubinných zákoutí své psychiky a pod vlivem tohoto zážitku výrazně změnila svůj styl, získala daleko uvolněnější rukopis, markantně například proměnila volbu barev nebo prostorovou kompozici svých děl.“

Bez LSD bychom neměli Gigerova Vetřelce, ani Sartrovo existenciální drama

Čtěte také„Svět zákazem drog trpí. Přitom některé z nich léčí,“ říká legendární reformátorka drogové politiky

Jedním z umělců, kteří pod vlivem LSD vytvořili významná díla moderního umění, byl například rakouský malíř, sochař a designér Ernst Fuchs: „Ernst Fuchs má ve Vídni vilu, jejíž kompletní interiér je vytvořen pod vlivem LSD. Já sám jsem mohl zblízka pozorovat vliv této látky na tvorbu přítele Hanse Ruedi Gigera, fantastického realisty, který dostal Oscara za návrh masek i exteriérů pro film Vetřelec. Tento malíř a sochař má velké muzeum ve Švýcarsku, kde je možné vidět obrovská plátna, která maloval pod vlivem LSD. Jsou to neuvěřitelná abstraktní díla, která často vytvářel pomocí techniky air-brush.“

03120422.jpeg

Podle Stanislava Grofa psychedelika výrazně ovlivnila i další oblasti umění, například hudbu nebo literaturu: „Především v hudbě šedesátých let znamenalo užívání LSD skutečnou revoluci. V literatuře to byl například francouzský spisovatel a filosof Jean-Paul Sartre, který experimentoval s meskalinem. Pod jeho vlivem napsal řadu prozaických textů i divadelních her. Hru S vyloučením veřejnosti inspirovala psychedelická zkušenost, v níž se dostal do prenatálního stavu.“

Prožít porod, zážitky předků i scény z mytologie neznámých kultur

Čtěte také„Látky měnící vědomí se užívají všude.“ PsyCare nabízí pomoc proti bad tripu na festivalech

Výzkumu vlivu LSD na psychiku i kreativitu člověka se Stanislav Grof věnuje víc než padesát let, na vlastní kůži absolvoval 130 psychedelických sezení. Řízené a odborně vedené experimenty s látkou podle něj mohou vést člověka k řadě hlubokých transformativních zážitků a zkušeností. „V psychedelických sezeních je například možné prožít vlastní porod se všemi obtížnými emocemi i fyzickými příznaky, je možné dostat se ještě dál, do prenatálního období. Vlivem LSD je možné prožít i zážitky našich předků, lidských i zvířecích, je možné vrátit se do jiných století a zemí."

Pod vlivem LSD můžeme prožít scény z mytologie kterékoli kultury, i když o ní nemáme intelektuální ani historické ponětí.

LSD jako transformační síla a výzva západnímu myšlení

Čtěte takéLSD slaví 75 let. Nové syntetické drogy vznikají, ale jsou často nebezpečné, říká expert

Grof se ve své práci soustavně věnoval výzkumům takzvaných rozšířených nebo změněných stavů vědomí a jejich vlivu na lidskou osobnost: „Když pracujeme s lidmi v těchto stavech, narazíme na spoustu pozorování, pro která současná psychologie ani psychiatrie nemají žádné vysvětlení. Věřím, že dříve nebo později se těmto výzkumům psychiatři otevřou a získají jiné pojetí lidského vědomí, které se bude podobat spirituálním filosofiím východu, jako je buddhismus, hinduismus, taoismus nebo mystická tradice islámu, súfismus.“

Rozšířené stavy vědomí představují obrovskou výzvu současnému západnímu myšlení.

Společně s manželkou Kristinou se Stanislav Grof zaměřil i na jiné než farmakologické cesty k dosažení změněných stavů vědomí, zkoumal i vzájemné vztahy mezi nimi. Postupně vyvinuli metodu holotropního dýchání, která vyvolává stavy podobné psychedelickým zážitkům, a to zrychleným dýcháním, rytmickou hudbou a prací s tělem.

LSD pomohlo nobelistům i vývojářům v Silicon Valley

Čtěte takéDát si tripa, ale malýho! Příběhy lidí, kteří experimentují s mikrodávkami halucinogenů

Po smrti své ženy se Grof zaměřil i na výzkum vlivu LSD ve vědě: „Je dokázáno, že řady významných objevů bylo dosaženo vlivem LSD. Někteří z vědců za tyto objevy dokonce získali Nobelovu cenu. Například britský molekulární genetik Francis Crick, objevitel struktury DNA, nebo americký chemik Kary Mullis, který objevil polymerázový řetěz.“

03265621.jpeg

V současné době dochází podle Grofa k rozmachu užívání LSD v nejrůznějších vědeckých oborech. A výzkum i způsoby užití této látky nejsou ani zdaleka u konce: V současné době prožíváme velkou renesanci v používání LSD, důraz se klade především na vliv této látky na lidskou kreativitu. Například lidé, kteří pracují v Silicon Valley, mají buď pravidelná psychedelická sezení, anebo podnikají tzv. microdosing, tedy aplikaci malých dávek psychedelik, kterými podporují tvůrčí myšlení. Na jedné ze švýcarských klinik probíhá rozsáhlý výzkum, kdy pomocí nejnovějších vědeckých i technologických metod sledují mozek a ukazují, jak se vlivem LSD zvyšuje množství spojení v mozku. Přicházejí s řadou nových poznatků, které teprve čekají na interpretaci i aplikaci.“

Celé ArtCafé včetně hudby, kterou tematicky vybral Ondřej Bambas, si můžete poslechnout zde:

Spustit audio

Související