Vlaštovka se ve Státní opeře dlouho neohřeje

03120281.jpeg

Jen dvakrát zazní v koncertním provedení ve Státní opeře Praha Pucciniho opera o třech dějstvích La Rondine – Vlaštovka. Provedení jsou naplánována na středu 14. a pátek 16. května. Pařížanku Magdu zpívá Eva Hornyáková.

Dílo o touze po lásce a stínech minulosti připravuje hudební ředitel Státní opery, dirigent Martin Leginus. V hlavních rolích se představí italský tenorista Luciano Mastro a slovenská sopranistka Eva Hornyáková.

Sopranistka Eva Hornyáková vystudovala zpěv na Konzervatoři v Košicích a pak na VŠMU v Bratislavě, úspěšně se zúčastnila několika mezinárodních soutěží a v roce 2006 debutovala ve Slovenském národním divadle, kde je dodnes v angažmá. Vystoupení ve Vlaštovce je pro ni pražským operním debutem.

Je to přenos hudební energie

Eva Hornyáková vyjmenovává specifika koncertního provedení opery: „V intimitě při klavíru jsme dílo s dirigentem „rozpitvali“. Při scénickém ztvárnění si můžu prostor ochodit, ale při koncertu samotném vzniká čistý rozměr v koncentraci hudby mezi orchestrem, sólistou a dirigentem. Je to čistý soustředěný přenos energie hudby, bez rozptylování.“

Pucciniho opera Vlaštovka měla po své premiéře v Monte Carlu v roce 1917 jen krátkodobý úspěch, v posledních dvaceti letech se však stále častěji vrací na operní jeviště v Evropě i Americe. U nás byla provedena třikrát (Brno 1929, Opava 1989, Ostrava 2008), v Praze dosud nezazněla.