Viktor Kolář

2. listopad 2007

V cyklu Osudy se tentokrát představí jeden z nejlepších českých fotografů dokumentaristů Viktor Kolář. Fotograf, pro kterého se celoživotní inspirací stala Ostrava, vzpomíná na své dětství, oživuje zasuté obrázky matky a otce, vypráví o prvních fotografických pokusech i o své první výstavě. Velkým životním příběhem je kanadská emigrace, z níž se Viktor Kolář po pěti letech vrací zpět do osudového města, aby se po téměř čtvrtstoletí konečně dočkal mezinárodního věhlasu a ocenění. Osudy s Viktorem Kolářem připravila Eva Lenartová.

V pětidílných Osudech vypráví jeden z nejlepších českých fotografů dokumentaristů Viktor Kolář o svém dětství, o svých vzpomínkách na otce a na matku a i tyto velmi rané vzpomínky jsou v jeho podání plasticky vystupujícími obrazy. Fotograf, který se většinu svého života mlčky osamocen toulá zákoutími města, aby zachytil v černobílé podobě vteřinu nenávratně se řítící do minulosti, má podivuhodný dar vyprávění.

Jako by si dokázal svůj vlastní život promítnout před hledáčkem fotografického přístroje. A tak z něj jako v rodinném albu vystupují důležité milníky klikaté cesty: matčino rodiště Dolní Dubňany, otcův ostravský fotoateliér, Vítkovický fotoklub a první výstava, emigrace, Manitoba, Toronto a tvrdý návrat do komunistické reality, kde kromě zkoušeného a zkroušeného města nachází svou další lásku výtvarnici Martu. A nakonec taky zasloužené uznání. Osudy s Viktorem Kolářem v Ostravě natočila Eva Lenartová.

Spustit audio