Viennale ´06

17. říjen 2006

Každý rok v říjnu se v centru města Vídně koná velkolepý mezinárodní filmový festival Viennale. Letošní ročník představí během necelých dvou týdnů více než 315 hraných, dokumentárních i krátkých filmů, které se budou promítat v pěti vídeňských kinech. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout film Leose Caraxena, který trvá pouhou minutu, nebo mamutí dílo Lava Diaze, které trvá 515 minut. Během festivalu se představí nová díla režisérů jako jsou Aki Kaurismäki, Robert Altman, Otar Iosseliani, Kiyoshi Kurosawa či Emilio Estevez.

Pod názvem "Sister Act" vzdává letošní ročník festivalu hold americkým herečkám Olivii de Havilland a Joan Fontaine, které jsou ve věku 89 a 90 let jediné žijící pamětnice tzv. zlaté éry Hollywoodu. Zvláštní pozornost věnuje festival v letošním roce džungli jako kinematografickému motivu a novému německému filmu. Zastoupena jsou i zajímavá díla rakouské produkce: Andrea Eckert například natočila portrét Erica Pleskowa, prezidenta filmového festivalu Viennale. Andrina Mracnikar tématizuje s filmem Der Kärntner spricht Deutsch neboli Korutanec mluví německy své střetnutí s korutanskými Slovinci. Součástí festivalu jsou také tzv. Working Classes, tedy diskuse s filmovými režiséry a producenty.

Viennale 06
13. 10. - 25. 10. 2006
Siebensterngasse 2, A-1070 Wien
Telefon: +43 1 526 59 47, Fax: + 43 1 523 41 72, mail: office@viennale.at
Program festivalu: www.viennale.at
Projekce: Gartenbaukino, Urania, Metrokino, Stadtkino a Künstlerhaus ve Vídni.

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.