VIDEO: V prestižní soutěži Pražského jara soupeřili mladí cembalisté. Známe vítěze

12. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03587677.jpeg
0:00
/
0:00

Letos po 69. se sjelo do Prahy změřit síly ve třech kolech celkem 25 mladých cembalistů. Do 2. kola už postoupilo jen deset nejlepších. Podívejte se na záznam finálového koncertu z 13. května.

Nápad uspořádat mezinárodní soutěž při Pražském jaru pochází od Rafaela Kubelíka. Poprvé se soutěž konala v roce 1947, čestné předsednictví soutěže převzal Jan Masaryk, ministr zahraničních věcí. Porota byla tehdy velice přísná a hlavní cenu, vystoupení na závěrečném koncertě festivalu s Českou filharmonií a možnost hrát na Stradivariho houslích Emperor z pozůstalosti Jana Kubelíka, neudělila.

Vítězkou letošního ročníku je Anastasia Antonova

Po téměř týdenním klání porota vybrala vítěze. Ve finále bojovali čtyři kandidáti: Anastasia Antonova (Rusko), Krzysztof Garstka (Polsko), Anna Kiskachi (Rusko) a Andrew Rosenblum (USA).

Nakonec porota o pořadí rozhodla takto:

1. cena Anastasia Antonova (Rusko)

2. cena Andrew Rosenblum (USA)

3. cena Anna Kiskachi (Rusko)

Poslechněte si vystoupení všech deseti semifinalistů ročníku 2017

sobota 13. 5. od 16:00

V letošním ročníku soutěže Pražského jara se mezi mezinárodní konkurencí uchází o přízeň poroty sedm českých kandidátů v cembalovém oboru. O nejlepším cembalistovi se rozhodne v Sále Martinů na HAMU 13. května v 16 a 20 hodin.

sobota 13. 5. od 20:00

Soutěžní repertoár II. kola

1. Skladba napsaná pro MHS Pražské jaro 2017 (autor Petr Wajsar)

2. Jedna z následujících sonát Josefa Antonína Štěpána
a) Sonáta Es dur
b) Sonáta B dur
c) Sonáta A dur

3. Johann Mattheson: 2 Prob-stücky z Grosse General-Baß-Schule
Mittelklasse č. 2 nebo č. 11
Oberklasse č. 9 nebo č. 11

4. Johann Sebastian Bach: Capriccio B dur „Über die Abreise des sehr beliebten Bruders" BWV 992

5. Volně sestavená suita z díla Françoise Couperina

Nyní se soutěží v šestnácti oborech, které se střídají podle určení stálé soutěžní komise. Od roku 1994 objednává Pražské jaro povinné skladby od významných českých autorů (letos od Davida Lukáše pro houslový obor a od Petra Wajsara pro hráče na cembalo). Tato tradice zároveň podporuje propagaci české soudobé hudby.

Mezi laureáty uplynulých ročníků nalezneme řadu umělců světové úrovně. Stali se jimi například James Galway (flétna), Natalia Gutman (viloncello), Michel Becquet (trombon), Jean-Louis Capezzali (hoboj) nebo mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.