VIDEO: V prestižní soutěži Pražského jara soupeřili mladí cembalisté. Známe vítěze

12. květen 2017

Letos po 69. se sjelo do Prahy změřit síly ve třech kolech celkem 25 mladých cembalistů. Do 2. kola už postoupilo jen deset nejlepších. Podívejte se na záznam finálového koncertu z 13. května.

Nápad uspořádat mezinárodní soutěž při Pražském jaru pochází od Rafaela Kubelíka. Poprvé se soutěž konala v roce 1947, čestné předsednictví soutěže převzal Jan Masaryk, ministr zahraničních věcí. Porota byla tehdy velice přísná a hlavní cenu, vystoupení na závěrečném koncertě festivalu s Českou filharmonií a možnost hrát na Stradivariho houslích Emperor z pozůstalosti Jana Kubelíka, neudělila.

Vítězkou letošního ročníku je Anastasia Antonova

Po téměř týdenním klání porota vybrala vítěze. Ve finále bojovali čtyři kandidáti: Anastasia Antonova (Rusko), Krzysztof Garstka (Polsko), Anna Kiskachi (Rusko) a Andrew Rosenblum (USA).

Nakonec porota o pořadí rozhodla takto:

1. cena Anastasia Antonova (Rusko)

2. cena Andrew Rosenblum (USA)

3. cena Anna Kiskachi (Rusko)

Poslechněte si vystoupení všech deseti semifinalistů ročníku 2017

sobota 13. 5. od 16:00

V letošním ročníku soutěže Pražského jara se mezi mezinárodní konkurencí uchází o přízeň poroty sedm českých kandidátů v cembalovém oboru. O nejlepším cembalistovi se rozhodne v Sále Martinů na HAMU 13. května v 16 a 20 hodin.

sobota 13. 5. od 20:00

Soutěžní repertoár II. kola

1. Skladba napsaná pro MHS Pražské jaro 2017 (autor Petr Wajsar)

2. Jedna z následujících sonát Josefa Antonína Štěpána
a) Sonáta Es dur
b) Sonáta B dur
c) Sonáta A dur

3. Johann Mattheson: 2 Prob-stücky z Grosse General-Baß-Schule
Mittelklasse č. 2 nebo č. 11
Oberklasse č. 9 nebo č. 11

4. Johann Sebastian Bach: Capriccio B dur „Über die Abreise des sehr beliebten Bruders" BWV 992

5. Volně sestavená suita z díla Françoise Couperina

Nyní se soutěží v šestnácti oborech, které se střídají podle určení stálé soutěžní komise. Od roku 1994 objednává Pražské jaro povinné skladby od významných českých autorů (letos od Davida Lukáše pro houslový obor a od Petra Wajsara pro hráče na cembalo). Tato tradice zároveň podporuje propagaci české soudobé hudby.

Mezi laureáty uplynulých ročníků nalezneme řadu umělců světové úrovně. Stali se jimi například James Galway (flétna), Natalia Gutman (viloncello), Michel Becquet (trombon), Jean-Louis Capezzali (hoboj) nebo mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.