Pražské jaro vysíláme již 72. sezonu. Letos uslyšíte 14 koncertů

30. květen 2017

Český rozhlas je partnerem mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro od prvního ročníku – od roku 1946. Letos na stanici Vltava odvysíláme v přímém přenosu devět koncertů a ze záznamu pět dalších. Festivalu se věnujeme každý den také v Mozaice.

Událostí letošního 72. ročníku Pražského jara, o kterou projevily mimořádný zájem také partnerské veřejnoprávní rozhlasy Eurorádia, je hostování Vídeňských filharmoniků s dirigentem Danielem Barenboimem, a to při zahájení festivalu s ikonickým dílem české hudby – Mou vlastí Bedřicha Smetany. Na přímý přenos koncertu, který se koná 12. května v Obecním domě – a můžete jej poslouchat na stanici Vltava – naváže ve vysílání debata o tomto výjimečném dotyku jednoho z nejlepších světových orchestrů s titulem, v zahraničí neuváděným kompletně příliš často. A následuje pořad přibližující vznik televizního dokumentu o Barenboimově setkání s cyklem symfonických básní.

V záznamu Vltava zprostředkuje mimo jiné koncert České filharmonie s mezinárodně úspěšným pianistou Lukášem Vondráčkem, koncert debutujícího britského dirigenta Jonathona Heywarda s Pražskými symfoniky a jedno z pražských vystoupení Torontského symfonického orchestru, pořádaného s odkazem na tamní někdejší působení dirigenta Karla Ančerla.

Přímé přenosy zprostředkují rovněž dva programy staré hudby – koncert souboru La Compagnia del Madrigale s díly letos oslavovaného barokního skladatele Claudia Monteverdiho a koncert slavného orchestru historických nástrojů Orchestra of the Age of Enlightenment. K tomu se přiřadí přenos symfonického koncertu Pařížského orchestru. V záznamu Vltava zprostředkuje mimo jiné koncert debutujícího britského dirigenta Jonathona Heywarda s Pražskými symfoniky a jedno z pražských vystoupení Torontského symfonického orchestru, pořádaného s odkazem na tamní někdejší působení dirigenta Karla Ančerla.

Zvýšená pozornost se letos soustředí také na závěrečný koncert festivalu – 2. června bude Krzysztof Penderecki, legenda současné hudby, dirigovat v přímém přenosu provedení své monumentální 7. symfonie Sedm bran jeruzalémských. Program je svěřen - vedle sólistů a sboru - Symfonickému orchestru Českého rozhlasu.

Veřejnoprávní rozhlas se tradičně věnuje také mezinárodní interpretační soutěži Pražského jara. Ve streamu lze na rozhlasovém webu sledovat 11. května klání 2. kola v oboru hry na cembalo a 12. května v oboru hry na housle. Soutěžní vystoupení finalistů, která jsou za velkého zájmu publika součástí festivalového programu, vysílá pak Vltava s podrobným komentářem 13. a 14. května, vždy odpoledne a večer.

Pražské jaro ve vysílání stanice Vltava

 • 12. 5. 20:00 Zahajovací koncert
 • 13. 5. 16:00 a 20:00 soutěž finále oboru cembalo
 • 14. 5. 16:00 a 20:00 soutěž finále oboru housle
 • 17. 5. 20:00 koncert La Compagnia del Madrigale
 • 25. 5. 20:00 koncert Orchestra of the Age of Enlightenment
 • 29. 5. 20:00 záznam z 18. 5., koncert České filharmonie a Lukáše Vondráčka
 • 31. 5. 20:00 koncert Orchestre de Paris
 • 2. 6. 20:00 závěrečný koncert, SOČR a Penderecki
 • 4. 6. 15:00 záznam z 20. 5., koncert Torontského symfonického orchestru
 • 20. 6. 20:00 záznam z 30. 5., koncert debutujícího dirigenta Jonathona Heywarda
 • 2. 7. 15:00 záznam z 28. 5, koncert Dvořákova klavírního kvarteta
 • (datum a čas upřesníme v Programu) záznam z 13. 5. Matiné Sukova síň

 

autor: Petr Veber
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?