Vídeň se klaní Marii Callas

28. červen 2006

Nádherné kostýmy, vzácné fotografie, ale i šperky od Swarovského přibližují v nové expozici Rakouského divadelního muzea ve Vídni uměleckou osobnost Marie Callas. Na výstavě otevřené až do září letošního roku jsou k dispozici rovněž hudební nahrávky z Normy nebo La Traviaty a filmové ukázky ze slavných operních inscenací, například Paoliniho Medey nebo Zeffirelliho Toscy.

Sláva jedné z největší operních hvězd dvacátého století překročila a dosud sahá daleko za hranice zájmu operních nadšenců. Maria Callas (1923-1977), Řekyně narozená v New Yorku, debutovala v roce 1939 v athénském divadle Olympia a největší úspěchy slavila v padesátých letech na milánské La Scale. Do poloviny šedesátých let vystoupila na všech významných operních scénách světa.

Expandující média se na divu vrhla v padesátých a šedesátých letech a postarala se o její nehynoucí slávu. A to nejen zprávami o její umělecké činnosti, ale i články o jejím soukromém životě a okolnostech, jež doprovázely její operní vystupování: skandální rušení oper, procesy, boje s kolegy z branže. Veliký rozruch vzbudily především informace o rozchodu s dlouholetým manželem Giovannim Battistou Meneghinim a milostném vztahu s Onassisem. O těchto životních peripetiích vypráví na výstavě koláž z novinových článků, do níž je zapojen i úryvek z filmového týdeníku k tzv. "římskému skandálu" v roce 1958.

Maria Callas při jediném hostování v Rakousku, Vídeň 1956

Výstava tematicky zaměřená na stylizaci a sebestylizaci umělkyně Callas se soustředí především na její role v operách La Traviata, Tosca, Medea a Norma. Norma se přitom všeobecně pokládá za její osudovou roli - Callas ji ztvárnila téměř devadesátkrát a sama o ní prohlásila: "Norma je v mnohém ohledu jako já. Norma možná působí silně, a někdy dokonce až krutě, ale ve skutečnosti je beránek, který řve jako lev."

MARIA CALLAS: UMĚNÍ SEBESTYLIZACE
1. 6. - 17. 9. 2006
Österreichisches Theatermuseum, Lobkowitzplatz 2, A-1010 Wien
Tel.: +43-1-525 24 610, e-mail: info@theatermuseum.at
www.theatermuseum.at, otevřeno út-ne 10-18

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu