Věroslav Mertl: Býti Evropanem

3. říjen 2022

Zamyšlení nad problematikou teritoriálního i kulturního zakotvení z hlediska národní, rodinné i osobní historie ve vztahu k některým myšlenkovým stereotypům dneška. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Miloš Hlavica
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2001

Věroslav Mertl (1929–2013) byl prozaik, esejista a básník, katolicky orientovaný spisovatel, autor meditativně laděných povídek a románů. Posluchačům Českého rozhlasu je znám jako tvůrce esejů, fejetonů a úvah. Devadesátá léta 20. století mu přinesla vydání deníkových záznamů (Kruhy pod očima), fejetonů z let 1960–1994 (Přemítání o věcech vezdejších) a výboru z esejů a literárních medailonů (Tiché zahrady). Když už se zdálo, že se jako prozaik odmlčel, přišel s románem Hřbitov snů, který reflektuje zkušenost znovunabyté svobody. Za toto dílo obdržel v roce 2001 Státní cenu za literaturu.

Psaní bylo Věroslavu Mertlovi základní součástí jeho života. V jednom z rozhovorů řekl: „Psaní je současně slastný i mučivý proces, takže se člověk občas může cítit tak trochu jako sebetrápivý masochista. Ale ta úleva potom! Nelituji ničeho, ani ničeho z toho špatného, čím se musí někdy člověk tvrdě prokousat. Pro poučení ani nic lepšího neexistuje“.

autoři: Jiří Vondráček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio