Václav Vokolek: Utajený zázrak

5. září 2019

V Čechách je řada míst ležících mimo turistické trasy, mimo cyklotrasy, mimo trasy zájezdů.

Často jsou to místa velice zajímavá, s ohromující skrytou historií. Takovým místem jsou Mcely ve středních Čechách. Nevýznamná malá ves.

Čtěte také

Obec Mcely se rozkládá na krajinném zlomu. Na první pohled tu objevíme dva světy. Horní a spodní. Na tom horním stojí starý kostel s věží, dřevěná zvonice a hřbitov. Ještě výše nad kostelem můžeme navštívit zámek, pokud ovšem patříme mezi hodně bohaté.

Dnes se totiž ze zámku, nazývá se vznešeně „Chateau“, stal snad nejluxusnější hotel v Čechách, který nabízí značně drahé pobyty, svatby a zábavy všeho druhu. Bylinkovou nirvánu, mcelský rituál lásky, medový altán, večeři při svitu 101 svíček. Za apartmán Agapé tu zaplatíte pouhých 22 980 za noc.

Nás však bude ve Mcelích zajímat příběh několika chudých dětí, které nikdy do zámku, když ještě byl pouhým zámkem, nevstoupily, ale které potkaly za kostelem krásnou paní, snad samotnou Matku Boží. Všechno začalo tím, že dvě dívky ze Mcel, devítiletá Kateřina Halšová a jedenáctiletá Františka Fričová, spolu se svěřenými malými dětmi, zaslechly na návsi hlas, který je nabádal, aby šly na kopec za kostelem. Obě jako očarované poslechly.

Čtěte také

A tak se 4. července 1849 devítileté Kateřině Halšové a jedenáctileté Františce Fričové zjevila překrásná paní v jasně zeleném, dlouhém rouchu, která v ruce držela růženec se zlatým křížem. Na hlavě měla korunu z růží pokrytou závojem. Její tajemná krása děti očarovala. Líbezná tvář neznámé paní však byla plná bolesti. Tajemná žena dětem sdělila jakési „tajné" věci, o kterých nesměly s nikým mluvit. Zmámené dívky se vrátily domů a skutečně mlčely. 

Po jedenácti dnech se Matka Boží zjevila znovu. Pak se s dětmi setkala až na podzim. To již na zemi ležel sníh, ale v místech, kde paní stála, okamžitě roztál. Pod bosými chodidly krásného zjevení jako by vše chtělo kvést. Tentokrát neznámá s dětmi odešla do nejchudšího domku v Mcelích a začaly se tu společně modlit za spásu světa.

Děti se v chalupě osmělily a zeptaly se tajemné paní, kdo je. „Já jsem Syna Božího matka," zazněla odpověď. Následujících několik dní Matka Boží s dětmi strávila ve společné modlitbě u improvizovaného oltáříku. Představa, že se v chudém domečku - je dodnes zachován - Panna Marie s dětmi modlí za spásu světa, je skutečně mystická.

Čtěte také

Celkově se v Mcelých od října do listopadu událo dalších 36 zaznamenaných setkání s Matkou Boží. Docházelo k různým reakcím, dokonce došlo i fyzickému napadení dívek. V takové chvíli se jako vždy musí dostavit inspekce.

Začala padat rázná rozhodnutí, hlavně zákazy. Provizorní oltář byl přenesen do kostela. Byl vydán zákaz jakýchkoliv pobožností mimo kostel. Zakázány byly hoffmanské kapky a nařízeno rozdělení dívek. Zajímavé bylo mlčení církve, jako kdyby se jí zázraky netýkaly. Místní farář dostal od biskupa pokyn, aby byl neutrální a podával jen o všem zprávy.

Následovaly stále tvrdší zákroky. Další osudy dívek jsou zcela obyčejné, to znamená dosti smutné. Pak se na vše raději zapomnělo. Podivuhodné je jediné. Devět let po zjevení ve Mcelích, se Matka boží zjevila v jihofrancouzských Lurdech. Osmnáckrát se setkala se čtrnáctiletou Bernadettou, pologramotnou prostoduchou astmatičkou žijící v naprosté bídě. Také jí řekla závažné poselství lidstvu. Do Lurd již doputovaly miliony poutníků. Ve Mcelích budeme sami.

A co vlastně děti viděly? To je v podobných případech vždy sporné. Jiná by byla odpověď psychiatra, jiná básníka, jiná hluboce věřícího člověka, patrně úplně jinak by odpověděl profesionální teolog a zcela jinak esoterní badatel. Skutečnou odpověď znaly jen ty dívky. A ony se s ní netajily. Nebylo jim však uvěřeno.

autor: Václav Vokolek
Spustit audio