V každém z nás je něco, co máme všichni společné a na čem bychom se mohli domluvit, řekl v Momentech herec a režisér Jan Schmid

10. červen 2024, aktualizováno

Ve věku 87 let zemřel výtvarník a herec Jan Schmid. V Momentech se zamýšlel nad úkolem umění i nad tím, proč jsou v životě důležité chyby. Také vyprávěl, jak to dopadlo, když dal při inscenaci dohromady znesvářené herce Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra. Repríza ze 4. 1. 2023.

Připravila: Kateřina Kubalová
Zvukový mistr: Jiří Benák
Natočeno: 2022

Bez těch chyb to skutečně nejde, protože prostě se musíte vždycky rozhodovat, jestli ano nebo ne, nebo jestli tudy nebo tudy. A ta rozcestí, která máme vždycky každý chvíli před sebou, tak vždycky nesou s sebou rovnou tu možnost těch chyb. A já myslím, že chyba je ponaučení a zároveň je to rub věcí, na které jsme nemohli přijít. A když se podíváme z té druhé strany, tak je to daleko větší díl pravdy, než jsme si předtím mysleli,“ zamýšlí se Jan Schmid v podcastu Momenty.

Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.

Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

autor: Kateřina Kubalová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.