Umění ve veřejném prostoru? Sladit názor umělce a zadavatele je těžké, přiblížit sochy publiku je ale náš cíl, říká Magdalena Juříková z GHMP
Doplnit sbírku o díla z 60. a 90. let, dotáhnout stavbu depozitáře a Čechům důkladně přiblížit Popelku tuzemské scény – sochařství. To jsou cíle ředitelky Galerie hlavního města Prahy Magdaleny Juříkové. Instituci, která slaví 60 let, vede od roku 2012. Jak se stalo, že se jako jediná z ročníku na kunsthistorii věnovala modernímu umění? A proč je podle ní těžké srovnávat práci GHMP se zahraničními galeriemi? Ve Vizitce o tom mluvila s Markétou Kaňkovou.
Související
-
Měsíc květen se v Galerii hlavního města Prahy nesl ve znamení oslav 60. výročí jejího založení
Galerie hl. m. Prahy slaví 60. výročí svého založení. Během května se proto zaměříme nejen oslavy, které galerie chystá, ale připomeneme i její jednotlivé pražské objekty.
-
Když moderní umění přestane být uměním. Galerie hlavního města Prahy představuje aktivity Devětsilu
Galerie se výstavou Devětsil 1920–1931 po třiceti letech v syntéze nových poznatků a v jiném pohledu vrací k aktivitám a umění členů Devětsilu.
-
Umění mi změnilo život. Chci, aby se to stalo co největšímu počtu lidí, říká kurátor Radek Wohlmuth
„Celý život se zabývám bojem s mylnou představou, že umění je od života odtažené ghetto, které se lidí netýká. Snažím se to změnit,“ říká kurátor Radek Wohlmuth.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.