Umění s ručením omezeným. O ceně uměleckého díla a jeho proměnlivých hodnotách

14. květen 2020

Významný český galerista Zdeněk Sklenář a jeden z nejprodávanějších českých autorů současnosti Krištof Kintera mluví v radiodokumentu Jana Strejcovského o ceně uměleckého díla a jeho proměnlivých hodnotách.

„Umění vymyslel člověk. Bez něj by neexistovalo. Ne všechny lidské výmysly za něco stojí. Umění není biologického původu. Působí na vkus. (…) Vytvořili jsme ho pouze pro vlastní výlučné použití. Trochu to připomíná masturbaci. Já na nezbytnost umění moc nevěřím. Dala by se vytvořit společnost, která umění odmítá. (…) Je to jen taková hra mezi lidmi všech dob: malují, dívají se, obdivují, kritizují, směňují a mění. Představuje pro ně možnost, jak si ulevit od neutuchající potřeby rozhodovat mezi dobrem a zlem,“ zazní v dokumentu.

Galerista Zdeněk Sklenář

Fatální závěr Duchampova citátu by mohl leckdo rozporovat přesvědčením, že kde jinde než právě v umění má v posledku jít o zrcadlení dobra a zla. Hrdinové našeho radiodokumentu toto dilema pochopitelně nezodpovídají, z různých pozic k němu však přidávají stále další otazníky i vykřičníky, které provází pouť sochy Krištofa Kintery Nervózní strom od jejího početí, přes dražbu v prestižní aukční síni až k tajemnému novému majiteli. 

Dialog zemitého Kintery s astrálně znějícím galeristou Sklenářem se hrouží do mesaliance tónů Johanna Sebastiana Bacha - jehož závěrečné tóny poslední (nedokončené) skladby Umění fugy „B-A-C-H” jsou jediným podpisem za jeho celoživotním dílem - a Karlheinze Stockhausena, jež se pro změnu nechává slyšet, že 11. září je „největším uměleckým dílem všech dob”. 

Krištof Kintera: Kinetika je součástí řady mých věcí, ale nikdy neměla být dominantní

Krištof Kintera

Krištof Kintera už více než dvě dekády nejen na české výtvarné scéně vede skrze svoji tvorbu neúnavný dialog s každodenností a často s použitím hravosti a vtipu odhaluje absurditu ve zdánlivě samozřejmých situacích. Repríza ze 4. října 2017.

Dopátrat se v tomto reji jednoznačných závěrů je už na posluchačích, sama dražená položka Nervózní strom však dává svým tu tetelivým, tu rozhořčeným přizvukováním jasně najevo, že země nepadá daleko od stromu.

autor: Jan Strejcovský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.