Úhel poslechu. Nový pořad Beaty Hlavenkové, Štěpánky Balcarové, Marty Kloučkové a Elišky Vidomus

17. leden 2019
Štěpánka Balcarová, dirigentka a umělecká vedoucí Concept Art Orchestra

Stanice Český rozhlas Vltava startuje nový hudební týdeník s názvem Úhel poslechu, který vystřídá Přímou linku Rudyho Linky. S pořadem se setkáte každé úterý v 18 hodin v rámci řady Jazzový podvečer. Střídavě ho budou uvádět přední české hudebnice s osobitými názory na hudbu Beata Hlavenková, Štěpánka Balcarová, Marta Kloučková a Eliška Vidomus.

KAŽDÉ ÚTERÝ V 18:00

NA STANICI ČESKÝ ROZHLAS VLTAVA

Vysíláme v rámci pravidelné řady Jazzový podvečer.

Starší díly si poslechněte níže!

Úhel poslechu Marty Kloučkové poprvé vysíláme v úterý 8. ledna 2019. Zpěvačka Marta Kloučková se výrazně vyprofilovala v prostředí vokálních a capella souborů jako členka skupiny Skety. V závěru loňského roku vydala album Loving Season s hráčsky výjimečně obsazenou kapelou, v níž účinkují Vít Křišťan na piano spolu s výraznými mladými českými sidemany Janem Fečem na kontrabas a Markem Urbánkem na bicí nástroje.

Ve svých pořadech se chci zaměřit hlavně na zpívanou hudbu a na u nás opomíjený, ale překvapivě různorodý svět čistě vokálních skupin. Tento žánr na Vltavě chybí a věřím, že bude obohacením,“ říká Marta Kloučková, která na Vltavě uvádí taky čtvrteční koncertní pořad „Jazz & World Live“ od 21 hodin.

Úhel poslechu Štěpánky Balcarové premiérujeme v úterý 15. ledna 2019. Jako autorka rozhlasových pořadů je Štěpánka Balcarová úplným nováčkem, ale její aktivity coby hudebnice jsou oceňovány u nás i v zahraničí. Má za sebou stovky koncertů s různými kapelami, obdržela mimo jiné několik cen Anděl za jazz, jednou jako umělecká vedoucí předního českého big bandu Concept Art Orchestra, jindy v roli autorky a členky česko-polské supiny Inner Spaces.

Ve svém Úhlu poslechu půjdu po stopách zapomenutých nebo pozapomenutých koncertů, které jsem při svých častých cestách slyšela. Chtěla jsem si najít nahrávky jejich protagonistů, ale z různých důvodů se mi to nepovedlo. Teď to mohu konečně napravit!“ těší se Štěpánka Balcarová.

Úhel poslechu Beaty Hlavenkové má svůj pilotní díl v úterý 22. ledna 2019. Beata je možná nejznámější současná česká pianistka, která ovšem taky zpívá a komponuje. Poprvé na sebe upozornila ve svých jazzových projektech. Její věhlas pak dále eskaloval, když spojila hudební síly se zpěvačkou Lenkou Dusilovou v úspěšných multižánrových projektech Eternal Seekers a Baromantika. Její sólové album Theodoros (2013) získalo cenu Anděl v kategorii Jazz & blues. Je autorkou barvitých aranžmá v průsečíku jazzu, populární i vážné hudby.

Chci vybírat hudbu vyhýbající se běžným představám o jazzu, ačkoliv ne zcela striktně. Ve skladbách, které mě zajímají, vždycky uslyšíte hluboký jazzový základ v harmoniích a dalších prvcích,“ nastiňuje svůj záměr Beata Hlavenková.

Úhel poslechu Elišky Vidomus odhalíme na Vltavě v úterý 29. ledna 2019. Na rozdíl od jejího čtvrtečního dopoledního pořadu „Planeta jazzem posetá“ s hudbou z různých zemí světa, v Úhlu poslechu uslyšíte inspirace Elišky Vidomus jakožto hudebnice, která se svojí kapelou Fanfán Tulipán už téměř deset let představuje svébytný a neortodoxní pohled na jazz. Skladby Elišky Vidomus jsou originální symbiózou jazzu, funku, d’n’b i šansonu s estonským kořením i rytmy inspirovanými Morseovou abecedou.

Vždy mě zajímaly hudební projekty, které rozšiřují zaběhnuté představy o tom, co všechno může být jazz, a které svou hudbu více než na technické virtuozitě staví na neotřelé instrumentaci, odvážných fúzích, melodických tématech nebo výrazné rytmice. Proto je mi blízká zejména francouzská a skandinávská hudební scéna – inspirují mě hudebníci jako Lars Danielsson, Ibrahim Maalouf nebo Ellen Andrea Wang. V pořadu Úhel poslechu se chystám posluchačům tyto inspirace blíže představit,“ říká Eliška Vidomus.

Starší díly: