Úhel pohledu

16. květen 2008

Každá událost je jako kámen hozený do klidné hladiny, okamžitě se směrem od ní rozeběhnou kruhy následků, které vyvolala. Funguje to ovšem i obráceně, každá událost je pak výslednicí nahodilých nebo méně náhodných událostí, které se protnou v místě a čase. Celkové porozumění události pak záleží na úhlu pohledu. UVNITŘ TRAILER

Ve španělské Salamance probíhá mírový summit, který má za cíl najít společnou řeč mezi Západem, arabskými zeměmi a zeměmi tzv. Třetího světa a zaujmout společná stanoviska k hrozbám mezinárodního terorismu. Summit má být vrcholem snah americké diplomacie. Zahajovací řeč má pronést prezident Spojených států Ashton (William Hurt), který sní o tom, že vstoupí do dějin jako velký zastánce mírového procesu. Prezidentova početná ochranka dělá, co může, aby minimalizovala hrozby útoku.

Ostřílený veterán Thomas Barnes (Dennis Quaid) se sotva vzpamatoval ze zranění, které utrpěl, když skočil do cesty kulkám směřujícím na prvního muže USA a už se znovu ostřížím pohledem nervózně rozhlíží po okolí a pátrá po možném riziku. Red Brooksová (Sigourney Weaver) sedí v přenosovém voze televizní společnosti a koordinuje živé vstupy. Několik kamer neustále snímá veškeré dění a jednotliví reportéři se předhánějí v líčení atmosféry i vizí budoucnosti po summitu. Americký turista v davu nadšeně přihlíží významné události a videokamerou hladově snímá atmosféru v publiku i dění na pódiu. Španělský policejní důstojník, jenž má na starost ochranu ministerského předsedy, nervózně prochází davem a pátrá očima po své milence, která v přítmí jednoho ze sloupů hovoří s drsně vyhlížejícím snědým svalnatým mužem. Každý z nich vnímá jinou část celkového obrazu, vstřebává dojmy z nejbližšího okolí a stejně tak i divák, který v tu chvíli vidí totéž, co aktuální postava.

Úhel pohledu

A pak najednou v přímém přenosu americký prezident na pódiu rozhodí rukama a skácí se dozadu zjevně zasažen. Nastalou paniku a zmatek ještě podpoří série blízkých výbuchů. Nikdo neví, co se přesně stalo, každý byl schopen zaznamenat jen určitou část vyhrocené situace a okamžitá vyšetřovací akce musí ze střípků svědectví a kamerových záznamů vydestilovat pravdu, která se jeví každým úhlem pohledu jinak. Atentát a následné exploze hodily na vedlejší kolej životy několika ústředních osob, dvou mužů prezidentovy ochranky, malé holčičky a její matky, zvídavého a nadšeného amerického turisty, španělského policisty, jeho dívky a jejího snědého přítele. Jejich vlak se děsivou rychlostí blíží ke srázu a všichni musí spojit síly, aby nastalou situaci uvedli do normálu. Od začátku navíc není jasné, jakou roli kdo z nich v celém příběhu zaujme.

Úhel pohledu

Nezkušený režisér Pete Travis vzal na svá bedra přetěžký úkol, natočit scénář s komplikovaným syžetem plným současně se odehrávajících scén pokaždé viděných jinýma očima. Realizace se mu zdařila na výbornou. Natočil pestrý a svižný snímek, v němž se není těžké orientovat, ač neplyne zcela lineárně. Automobilové honičky střídají pěší pronásledování a divoké přestřelky - akce má šmrnc i spád. Scénář je místy trochu krkolomný a je znát, že spousta věcí je v něm na efekt pro zatraktivnění děje. Nechybí komplot, osobní problémy hlavního hrdiny, zápletka s dvojníkem a dokonale organizovaná teroristická buňka.

Úhel pohledu

Herecké výkony jsou v mezích normy, moc se mi líbila Sigourny Weaver jako šéfreportérka televizního zpravodajství. Ani Denis Quaid jako příslušník prezidentovy ochranky nepředvedl špatný výkon a mírná prkennost jeho postavy spadá na vrub nejistotě jeho postavy, která se krátce po rekonvalescenci vrací k nesmírné odpovědnosti. Tradičně nejhorší je výkon amerického prezidenta, respektive Williama Hurta, který jej ztvárnil. Skoro to až přivádí k hypotéze, zda nemají američtí herci trochu trému, když se vtělují do nejmocnějšího muže Spojených států. Prezident je pateticky vážný, uměřeně statečný a dychtivě netrpělivý. Lehce rozpačitě pak působil Matthew Fox (Jack ze seriálu Ztraceni) v roli agenta Taylora, bezcharakterní tvrďáci mu zkrátka moc nejdou.

Úhel pohledu

Úhel pohledu je svižný film plný akce, dějových i časových zvratů s pečlivě vygradovaným spádem. Pokud hledáte rychlé a nenáročné rozptýlení, určitě neuděláte chybu, pokud na něj zajdete.

Úhel pohledu

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash trailer), Falcon

Úhel pohledu (Vantage Point) drama / thriller, USA, 2008

Režie: Pete Travis, scénář: Bary L. Levy, kamera: Amir M. Mokri, produkce: Neal H. Moritz, střih: Stuart Baird, Sigvaldi J. Kárason, Valdís Óskarsdóttir, hudba: Atli Orvarsson

Hrají: Dennis Quaid (Thomas Barnes), Matthew Fox (Kent Taylor), Forest Whitaker (Howard Lewis), Sigourney Weaver (Rex Brooks), William Hurt (President Ashton)

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser