U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Rozhlasoví symfonikové nabídli díla inspirovaná baladami z Erbenovy Kytice
Kdo by neznal proslulé verše Karla Jaromíra Erbena? Připomenout si je můžete záznamem koncertu hlavního hostujícího dirigenta rozhlasových symfoniků Roberta Jindry. V první polovině programu propojil dvě díla českých autorů inspirovaných právě baladami z Erbenovy sbírky Kytice.
PROGRAM
Antonín Dvořák: Polednice, op. 108
Zdeněk Fibich: Vodník, melodram, op. 15
Bedřich Smetana: Richard III., symfonická báseň, op. 15
Bedřich Smetana: Valdštýnův tábor, symfonická báseň, op. 14
Bedřich Smetana: Hakon Jarl, symfonická báseň, op. 16
Robert Jindra dirigent
Martin Myšička recitace
Večer otevřela Polednice, druhá z programních symfonických básní, které zahajují vrcholné tvůrčí období Antonína Dvořáka. Následoval melodram Vodník pro recitátora a orchestr, ve kterém slavnou báseň hudbou doprovodil Zdeněk Fibich. Programní tvorbě patřila i druhá polovina večera. Zazněla v ní trojice symfonických básní, které Bedřich Smetana složil během svého pobytu ve švédském Göteborgu.
Související
-
Karel Jaromír Erben: Kytice
Jediná básnická sbírka Karla Jaromíra Erbena vyšla pod titulem Kytice z pověstí národních roku 1853. Její vznik však autor ohlašoval téměř deset let předtím
-
Kytice se dočkala francouzského překladu. Emblematické české dílo vyšlo v unikátním zpracování
Překladu se zhostil bohemista a profesor na pařížské Sorbonně Xavier Galmiche. Kresbami ho doplnil český malíř žijící v Paříži Jiří Hanibal.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.