U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Rozhlasoví symfonikové nabídli díla inspirovaná baladami z Erbenovy Kytice

29. leden 2024

Kdo by neznal proslulé verše Karla Jaromíra Erbena? Připomenout si je můžete záznamem koncertu hlavního hostujícího dirigenta rozhlasových symfoniků Roberta Jindry. V první polovině programu propojil dvě díla českých autorů inspirovaných právě baladami z Erbe­novy sbírky Kytice. 

PROGRAM

Antonín Dvořák: Polednice, op. 108
Zdeněk Fibich: Vodník, melodram, op. 15
Bedřich Smetana: Richard III., symfonická báseň, op. 15
Bedřich Smetana: Valdštýnův tábor, symfonická báseň, op. 14
Bedřich Smetana: Hakon Jarl, symfonická báseň, op. 16

Robert Jindra dirigent
Martin Myšička recitace

Večer otevřela Polednice, druhá z programních symfonických básní, které zahajují vrcholné tvůrčí období Anto­nína Dvořáka. Následoval melodram Vodník pro recitátora a orchestr, ve kterém slavnou báseň hudbou doprovodil Zdeněk Fibich. Programní tvorbě patřila i druhá polovina večera. Zazněla v ní trojice symfonických básní, které Bedřich Sme­tana složil během svého pobytu ve švédském Göteborgu.

autor: SOČR
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.

Partneři