Trojí lidé a Obrana pokory. Brilantní eseje anglického obránce víry G. K. Chestertona

23. únor 2022

Největší audioportál na českém internetu

Gilbert Keith Chesterton (1874–1936) | Foto: Profimedia
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Pavel Soukup a Rudolf Pellar čtou dva eseje anglického spisovatele, literárního a společenského kritika, křesťanského myslitele a zastánce katolicismu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Trojí lidé
Překlad: Čeněk Kočí
Připravil: Rudolf Matys
Účinkuje: Pavel Soukup
Režie: Ivan Chrz
Natočeno v roce 2001.

Obrana pokory
Překlad: Jan Čulík
Účinkuje: Rudolf Pellar
Režie: Jan Tůma
Natočeno v roce 1991.

G. K. Chesterton (1874–1936) pocházel ze zámožné londýnské rodiny. Nedokončil studium malířství a živil se jako novinář. Po vážné duševní krizi se stal anglikánem, později konvertoval ke katolictví. Po smrti se mu od katolické církve dostalo oficiálního uznání, byl nazván „obráncem víry“.

Jeho dílo je velmi rozsáhlé, zahrnuje všechny literární žánry, psal romány, detektivky, byl zároveň literárním a společenským kritikem, novinářem, psal básně a eseje. Ve svých textech vždy obhajoval tradiční hodnoty, neváhal komentovat svět, vládu, politiku, ekonomiku, filozofii, teologii a o mnoha dalších tématech často a rád debatoval. Výrazným znakem Chestertonova díla je vtip a smysl pro humor.

Od té doby, co lidi přestali věřit v Boha, jsou ochotni uvěřit čemukoli.
Gilbert Keith Chesterton

Náboženství bylo Chestertonovi původně především náboženstvím úžasu, teprve později se jeho víra vyhranila. Obrana náboženské víry byla pro něj také obranou „přirozeného“ přijímání reality, které nemůže být pouze racionální, ale vyžaduje i aspekt víry. S tím souvisí také jeho nejčastěji citovaný výrok: „Od té doby, co lidi přestali věřit v Boha, jsou ochotni uvěřit čemukoli.“

Spojování křesťanství se specifickou formou humoru někdy Chestertonovi vyneslo výtky z žonglérství, které v očích kritiků poselství jeho knih diskredituje. Na druhé straně mu získalo příznivce z řad nekatolíků kvůli tomu, že toto poselství dokáže předat přitažlivou formou.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura

Nejposlouchanější

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.