Třikrát Roald Dahl ze silvestrovského vysílání

23. srpen 2011

V povídkách anglického spisovatele Roalda Dahla se často mísí černý humor s napětím, které je završeno překvapivou pointou. Nejinak tomu je i v rozhlasových adaptacích Edward Přemožitel, Kožich od plukovníka a Geneze, Apokalypsa, které Český rozhlas 3 – Vltava uvede v rámci tradiční letní reprízy posledního silvestrovského vysílání ve dnech 27. a 28. srpna 2011.

Anglický spisovatel Roald Dahl se narodil 13. 9. 1916 v jižním Walesu norským rodičům. Psát začal za války v době diplomatického působení ve Washingtonu. Jeho knížky nás můžou, pokud si je oblíbíme, provázet od dětství po celý život. Podstatnou část díla tvoří totiž knihy pro děti. V roce 2003 se v britské obdobě naší ankety Kniha mého srdce v první stovce umístily hned čtyři jeho romány: Karlík a továrna na čokoládu, Obr Dobr, Matylda a Prevítovi. U nás bychom zase těžko hledali čtenáře, který nezná například Milostné rošády. Přitom nechybělo mnoho a svět o tohoto spisovatele přišel kvůli havárii, kterou utrpěl jako válečný pilot a jen zázrakem přežil.

V prvním příběhu nazvaném Edward Přemožitel se na zahradě starších manželů Luisy a Edwarda objeví zatoulaná kočka, která poslouchá hru na klavír své paní tak pozorně, že se Luisy zmocní šílené podezření… Do hlavních rolí obsadil režisér Aleš Vrzák Janu Bouškovou a Jiřího Ornesta.

Kožich od plukovníka vypráví o zvláštním trestu, který stihne jednu nevěrnou manželku. V rozhlasové adaptaci z roku 1992 ztvárňují milostný trojúhelník dentisty, jeho ženy a jejího milence Vladimír Brabec, Hana Maciuchová a Petr Čepek.

Také Geneze, Apokalypsa, jejíž děj točí kolem narození dítěte, má velmi překvapivé vyústění. V režii Michala Pavlíka účinkují Lenka Vlasáková, Pavel Rímský, Ladislav Mrkvička a Kateřina Macháčková.

Edward Přemožitel - Sobota 27. srpna 2011 15:55 Kožich od plukovníka - Neděle 28. srpna 2011 1:00 Geneze, Apokalypsa - Neděle 28. srpna 2011 4:05

Po odvysílání najdete všechny tři povídky Roalda Dahla po dobu jednoho týdne k poslechu na stránce Hry a literatury ve streamu.

autor: ČRo Vltava
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...