Světová premiéra francouzské opery

7. únor 2002

Ve čtvrtek 7. února se ve Státní opeře Praha uskuteční světová premiéra opery L. Petitgirarda Joseph Merrick zvaný Sloní muž. Tato opera, v pořadí třetí, završí projekt nazvaný Současná francouzská opera, jehož záměrem bylo uvést na české operní scéně tři reprezentativní francouzské tituly tří století.

Joseph Merrick zvaný Sloní muž se tak zařadí k již uvedeným titulům Robert ďábel skladatele Giacoma Meyerbeera ((1791 - 1864) a Ariana a Modrovous Paula Dukase (1865 - 1935). Námětem k opeře se stal skutečný příběh Josepha Carey Merricka, který žil v Anglii na konci 19. století. Přezdívka "Sloní muž" charakterizuje deformace těla jako vnější znaky nemoci, která se vyznačuje abnormálním růstem některých částí těla. Tento tragický příběh se stal v roce 1980 předlohou pro slavný film amerického režiséra Davida Lynche. Hlavní role Johna Merrika a doktora Trevese v něm ztvárnili John Hurt a Anthony Hopkins.

Fotografie z filmu D. Lynche Sloní muž

Operou Joseph Merrick zvaný Sloní muž chce Státní opera Praha představit divákům současnou francouzskou operní tvorbu. Orchestr SOP bude řídit sám její autor Laurent Petitgirard.

autor: dw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.