Stig Ryste Amdam: Myšičko, myš, pojď ke mně blíž. Vtipná hra ze špinavého zákulisí vysoké politiky
Norská satira, jejíž titul odkazuje na dětskou hru, kdy silnější chytá slabšího, popisuje mechanismy politických intrik, vystihuje ideové vyprázdnění a cynismus některých stran. Příběh mladého Larse vstupujícího do nejvyšších pater moci vám může v některých detailech připomínat i domácí politickou scénu, proto je na místě uvést, že veškeré události a osoby jsou fikcí autora. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Stig Amdam (1961) je norský dramatik a herec. V osmdesátých letech vystudoval Státní divadelní akademii a poté nastoupil do Divadla Hålogaland v Tromsø. Podílel se na mnoha divadelních i rozhlasových produkcích. Od roku 1989 byl zaměstnán jako herec a režisér na Národní scéně v Bergenu. Je autorem devíti her a dramatizací, např. Sesuv (Ras, 2006) nebo Simonův příběh (Simons historie, 2008) – ten byl v roce 2010 nominován na Cenu severské dramatiky (Nordisk Dramatikerpris).
Ve hře s ironickým názvem Myšičko, myš, pojď ke mně blíž svádí ambiciózní Anna a populistický Lars nečistý boj plný podrazů o místo místopředsedy politické strany. Roland, předseda oné strany, dbá hlavně o to, aby svého příštího nejbližšího spolupracovníka měl zcela pod kontrolou. Do souboje se zapojí Larsova manželka Ingrid, významným se se ukáže také jeho aktuální skandál.
Hra se v roce 2007 ucházela o nejvyšší cenu na festivalu Prix Italia. Pro Český rozhlas ji později natočil Dimitrij Dudík s Martinem Myšičkou, Danou Černou, Milanem Bahulem a Apolenou Veldovou v hlavních rolích.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.