Stig Ryste Amdam: Myšičko, myš, pojď ke mně blíž. Vtipná hra ze špinavého zákulisí vysoké politiky

29. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Špinavé zákulisí vysoké politiky

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Norská satira, jejíž titul odkazuje na dětskou hru, kdy silnější chytá slabšího, popisuje mechanismy politických intrik, vystihuje ideové vyprázdnění a cynismus některých stran. Příběh mladého Larse vstupujícího do nejvyšších pater moci vám může v některých detailech připomínat i domácí politickou scénu, proto je na místě uvést, že veškeré události a osoby jsou fikcí autora. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: Lars (Martin Myšička), Ingrid (Dana Černá), Roland (Milan Bahul), Anna (Apolena Veldová), Natálie (Johana Sládková), Zuzana (Alžběta Synáčková), redaktorka + novinářka (Kateřina Fixová), moderátor + novinář (Tomáš Vacek), číšník + vrátný (Jan Kostroun), asistentka + obsluha McD (Martina Macková), žena v autě (Tereza Klomínková), titulky scén (Vladimír Fišer) a Nina (Lucie Pernetová)
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Karolína Stehlíková
Hudba: Petr Mandel
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: v roce 2010

Stig Amdam (1961) je norský dramatik a herec. V osmdesátých letech vystudoval Státní divadelní akademii a poté nastoupil do Divadla Hålogaland v Tromsø. Podílel se na mnoha divadelních i rozhlasových produkcích. Od roku 1989 byl zaměstnán jako herec a režisér na Národní scéně v Bergenu. Je autorem devíti her a dramatizací, např. Sesuv (Ras, 2006) nebo Simonův příběh (Simons historie, 2008) – ten byl v roce 2010 nominován na Cenu severské dramatiky (Nordisk Dramatikerpris). 

Ve hře s ironickým názvem Myšičko, myš, pojď ke mně blíž svádí ambiciózní Anna a populistický Lars nečistý boj plný podrazů o místo místopředsedy politické strany. Roland, předseda oné strany, dbá hlavně o to, aby svého příštího nejbližšího spolupracovníka měl zcela pod kontrolou. Do souboje se zapojí Larsova manželka Ingrid, významným se se ukáže také jeho aktuální skandál.

Hra se v roce 2007 ucházela o nejvyšší cenu na festivalu Prix Italia. Pro Český rozhlas ji později natočil Dimitrij Dudík s Martinem Myšičkou, Danou Černou, Milanem Bahulem a Apolenou Veldovou v hlavních rolích.

autoři: Hynek Pekárek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová