Štěpán Rak, kytarista

03506957.jpeg

Štěpán Rak, kytarový virtuos, skladatel a profesor pražské AMU, projel s kytarou celý svět, navštívil přes 70 zemí čtyř světadílů.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Jako první kytarista koncertoval na moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského, svoji skladbu Chvála čaje zahrál v pekingském divadle. V USA na mezinárodním kytarovém festivalu s úspěchem provedl svoji celovečerní suitu pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem a na pozvání náčelníka kanibalů Waga Ungy zahrál na ostrově Milingimbi u severního pobřeží Austrálie u ohně na kytaru Vejvodovu píseň Škoda lásky – náčelník jej doprovázel na didjerido a za svitu Jižního kříže tančili místní ladné břišní tanečnice.

Kytarový mág a první profesor pražské AMU Štěpán Rak se letos dožívá 70 let.

Jeho život se zdá být velkým, skoro až dokonce absurdním divadlem. Tajemství vlastního narození začal pomalu rozplétat ve svých dvanácti, třinácti letech – a rozplétá je dodnes. K hudbě sice inklinuje od dětství, hrál na housle, ale začal studovat výtvarné umění na „holarce“ a ke kytaře se vrátil v devatenácti, ke klasické dokonce až v jedenadvaceti.

Nadšený tramp a přítel Jaroslava Foglara, člen legendární folkové skupiny Šafrán, skladatel protestsongů i velkých symfonických děl, milovník duchovní literatury a poezie, fotograf, astrolog, numerolog. Milovník života.

03440163.jpeg

Ale především kytarista a hloubavý pedagog, který kytaru považuje – stejně jako Berlioz – za malý orchestr a celý život hledá a nachází způsoby, jak z kytary vyloudit zvuk, který strhne posluchače, potěší jeho duši a také ji vyléčí.

Štěpán Rak přišel do Telefonotéky povídat o svých cestách – životem, světem, hudbou, nadzemskými sférami. A přišel – jak jinak – s kytarou.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.