In spiritu veritatis

7. březen 2010
Prameny a proudy

Portrét nového pražského arcibiskupa Dominika Duky Když 13. února jmenoval papež Benedikt XVI. novým pražským arcibiskupem Dominika Duku, novináři se ptali, kdo je tento na první pohled nenápadný člověk, který má pověst skvělého diplomata a vzdělaného teologa. Za své biskupské heslo si zvolil In spiritu veritatis – v duchu pravdy, což odpovídá dominikánské spiritualitě. Co ho zajímá, o čem přemýšlí, jak hodnotí dobu komunismu, která se i na něm podepsala, co si myslí o české sekulární společnosti? Nejen na tyto otázky se vydala hledat odpovědi Teresie Bečková do Hradce Králové, současného sídla biskupa Duky.

Dominika Duku, dlouholetého provinciála Řádu bratří kazatelů, pozdějšího biskupa královéhradeckého, představíme jako tajného dominikána, racionálního intelektuála, teologa, provinciála, vášnivého biblistu i znalce umění. Tento muž převezme Pražskou arcidiecézi po kardinálu Miloslavu Vlkovi 10. dubna.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.