Smažák, pražské metro či oslavy Dukly Praha! Poslechněte si zahraničně-hudební okno do domácí reality
Pavel Zelinka se v další hudební hodině dějepisu vrací k zahraničním reflexím Česka. Tentokrát si připravil postřehy sice méně historicky zásadní, ale o to překvapivější.
Tentokrát jsme se vyhnuli velkým gestům, významným datům a státotvorným osobnostem. Naše pátrání tentokrát šlo po ose umělecko-sportovně-dopravně-kulinářské. Poslechneme si písničku o smaženém sýru, metru, pražském gynekologickém hmatu nebo nám američtí písničkáři zopakují, jak se česky objednává v hospodě pivo.
Angličané jsou milovníci fotbalu. Dokonce takoví, že složili ódy na dva české kluby – Duklu Praha a Viktorii Plzeň. Poté se přesuneme za americkými milovníky filmové Československé nové vlny The Valerie Project a pak přijdou na řadu pouze postkomunistické dějiny. První polistopadové roky byly výjimečné nejen pro nás, našince, ale také pro zahraniční hudebníky. Řada z nich se k nám vypravila nasát atmosféru euforie postkomunistické společnosti, kterou poté ztvárnili ve své tvorbě. My připomeneme příklady Bonnie Prince Billlyho, Billa Callahan, Nicka Caveaa nebo Michaela Stipea v řadách R.E.M.
Městskou hromadnou dopravou se právem můžeme stále pyšnit. Není divu, že odkazy na ní se vyskytly v mnoha zahraničních skladbách. V ArtCafé si připomeneme ty, které vydaly kapely Calexico nebo Radiohead. A na závěr čekejte naprosté raritky – ódu na smažený sýr z pera australské kapely Ecowar nebo tvrdě elektronickou německou dvojici Prager Handgriff, která se pojmenovala po jednom ze způsobů vyšetření plodu dítěte v těle budoucí maminky.
V budoucnu se k tématu ještě vrátíme. Víte, že existuje argentinská kapela Kutná Hora nebo francouzský, progresivně elektronický projekt Mladá fronta? A tušili jste, že ve skladbách The Prodigy a Eminema zní samply Jiřího Schelingera nebo C&K Vocalu? Tomu se mimo jiné budeme věnovat ve třetím dílu zahraničních reflexí Česka.
Související
-
Třicetiletá válka, pražské jaro i Gustáv Husák – to je hudební hodina dějepisu s Pavlem Zelinkou
Jak vidí české dějiny zahraniční muzikanti? Čeho si všímají a jak česká historie zní v jejich skladbách? Poslechněte si hudební selekci, která rozhodně překvapí.
-
Špionské ArtCafé – hudební speciál plný agentů a konfidentů
Hudebníci jako agenti státní moci? Ochránci míru, špiclové scény, zloději vynálezů nebo naopak oběti nepřátelských režimů? Bondovský speciál se na několik případů podívá.
-
Zelená je tráva aneb O hitech, které duní na fotbalových tribunách
Co si o tuzemských i zahraničních fotbalových hymnách a popěvcích myslí muzikolog, skladatel a sportovní novinář? V předvečer MS ve fotbale jsme se ptali v ArtCafé.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka