Slyšet se jinak. O semináři Nenásilné komunikace
Jakou sílu mají slova? Co se skrývá za pichlavými větami, které svým blízkým i sami sobě denně věnujeme? Jak porozumět našim malým vnitřním bouřím?
Vysíláme 16. listopadu ve 20:00.
O semináři Ondráše Přibyly jsem se dozvěděla na poslední chvíli. Bylo září 2016 a odněkud na mě vyskočila pozvánka. Nenásilná komunikace.
Stejnojmennou knížku Marschalla Rosenberga, autora metody, jsem si přečetla asi půl roku před tím. Nadšení z Marschalovy práce a jejího dopadu, například i v oblastech zmítaných válečnými konflikty, vystřídala frustrace, že se mi nedaří tak logickou a přirozeně vyznívající metodu aplikovat do svého života.

Ondrášův přístup mě nadchl. Seminář byl dynamický a k mému překvpení orientovaný na konstruktivnost komunikace. Když jsem se při obědovém hovoru zmínila, že jsem profesí zvukařka, Ondráš se rozzářil a začal vyprávět o tom, jak se velkou část toho, co dnes sám vyučuje, učil z audio nahrávek. A tak vznikl zárodek naší spolupráce. Necelý půl rok nato jsem sebrala odvahu tvořit formát rozhlasového dokumentu a začali jsme natáčet.
Hodiny seminářů a tréninků, teorie začaly žít svým životem, i já jsem už rozeznávala pouhá slova, pojmenování jevů, od vnitřního prožívání - toho, co se děje uvnitř mě, co mnou cloumá. A pocítila, že za našimi slovy se rozprostírá mnohdy neobjevená krajina vnitřního prožívání. A že skutečně autentická slova mají moc přepisovat to zažité snad i na fyziologické úrovni.

Představa těchto vnitřních procesů mě inspirovala k estetickému pojetí toho, co se děje uvnitř nás. Mnohdy nepěkného, ukrytého hodně hluboko, hledajícího cestičky, kličky a zákruty, jak nepoznané vyjít na povrch. Probublat. Skrze slova a jiné strategie. A my se učíme to poznávat, přetáčet tam a zpět, přepisovat. Pro mě samotnou bylo nepříjemné a depresivní se do těch hlubin nořit a tvořit je. Naopak velmi příjemné bylo setkávat se s lidmi, kteří trénují, hrají si, zkouší, chybují, vytrvávají, sdílí...
S postupem času a střihu, během něhož se mi stačila narodit dcera, se mi z koncepce dokumentu začala vytrácet metoda. Co chtělo být angažované dílo o Nenásilné komunikaci, začalo se stávat příběhem o hledání naplnění krásné vize světa.
V dokumentu účinkují:
Ondráš Přibyla
Jana Holubová
Petr Holík
účastníci tréninkové skupiny Nenásilné komunikace Dojo
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.