Signor Gaetano

7. prosinec 2022

Nová nahrávka mexického tenoristy Javiera Camareny s áriemi z oper Gaetana Donizettiho. Hodnocení připravila Helena Havlíková.

(…) Dnes si sice můžeme jen představovat pěvecké mistrovství tenoristů Giovanniho Battisty Rubiniho nebo Domenica Donzelliho, kteří po kastrátech převzali titulní mužské role v italských operách a pro jejichž rozsahy a virtuózní techniku Donizetti psal party svých oper. Dnes Javier Camarena se svým zářivým plným hlasem krásné slunné barvy ve vyrovnaných rejstřících tyto nároky splňuje. Jeho hlas bezpečně a s lehkostí stoupá do výšek, nejen k vyhlášenému tenorovému vysokému „c“, ale až po „es“. K tomu disponuje bravurní technikou, díky níž ovládá virtuózní – akrobatické – aspekty belcanta s hbitými jiskřivými koloraturami, skoky a perlivými ozdobami. A všechnu tuto pěveckou výbavu dává Camarena plně do služeb intenzity výrazu v milostných lyrických rolích i dramatických, ale také odlehčeně komických. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová