Segmenty časoprostoru
Tento víkend skýtá poslední příležitost zhlédnout výstavu německé umělkyně Hanne Darboven. Výstava, která je umístěna na Staroměstské radnici, nese název "Segmenty časoprostoru". Vesměs jde o práce, pocházející z let 1980 - 1993.
Hlavní část expozice tvoří koncept nazvaný "WENDE 80", česky "přelom 80", ale také "obrat 80". V tomto projektu Darboven přibližuje "obraty", zásadní události kolem roku 1980, především předvolební souboj o úřad kancléře mezi Helmutem Schmidtem, pozdějším vítězem, a jeho tehdejším protikandidátem Franzem Josefem Straussem. Součástí "WENDE 80" je i 38 otázek, které tehdy položil oběma kandidátům týdeník Der Spiegel.
Hanne Darboven se narodila v roce 1941 v Mnichově. Krátce působila jako pianistka. V roce 1965 vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Hamburku. V období let 1966 až 1969 žila v New Yorku. Její hudební nadání ji umožnilo, aby se jejím výrazovým prostředkem stal kromě fotografií a dobových dokumentů i notový zápis, jako například v kompozicích "24 zpěvů", "Partitura 1" či "Kvartet, opus 26, model 1 až 99" (kompozice "24 zpěvů" je součástí pražské výstavy). Jednotlivé instalace jsou doplněny nahrávkami.
Za zmínku stojí, že Darboven nechává v každém svém zhudebněném díle zaznít fragmenty písní Give peace a chance od Johna Lennona a Tichá noc, svatá noc od Josefa Grubera, německého skladatele 19. století. Těžko najít jiné dvě skladby, které by tak silně vyjadřovaly touhu po míru. Mír má v díle Hanne Darboven velký význam, ostatně i projekt "WENDE 80" nese podtitul "Epicko-hudební naučná hra pro mír". Kromě míru má německá autorka ještě další životní téma - čas. Čas vlastního života, který Darboven matematicky přesně zapisuje na papír a zaznamenává tak jeho plynutí. Občas doplní strohou matematickou tabulku fotografií, jinak jsou ale jednotlivé kompozice tvořeny rozměrnými plochami čtverečkovaných papírů se součty neidentifikovatelných čísel nebo nekonečnými notovými zápisy. O vizualizaci slyšení, psaní a počítání jde ale Hanne Darboven především.
Zajímavá, rozsahem nevelká výstava potrvá do 2.února.
Nejposlouchanější
-
Japonsko je země průměrů, odchýlení vede k šikaně, říká japanolog Jan Sýkora
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.