Sedmé nebe s Načevou: Philipp Schenker a jeho cesta od grafického designu k ekoaktivismu

23. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Monika Načeva

Hostem Sedmého nebe s Monikou Načevou byl tentokrát původem švýcarský herec a hudebník Philipp Schenker. Povídali si mimo jiné o tom, jak se dostal do Čech, o jeho působení v divadle Archa, v kapelách The Ritchie Success a All Star Refjudží Band i o plánech do budoucna.

„Bylo to dobrodružné. Přišel jsem do země, kde jsem ničemu nerozuměl. Byl to šok, protože před tím v Amsterdamu jsem se nizozemštinu učit nemusel, tam všichni mluvili anglicky. Ten jazyk byl obrovský problém, protože najednou cítíš, že nemůžeš komunikovat,“ vzpomíná na svůj příchod do Čech v roce 1997 herec a hudebník Philipp Schenker, který svou profesionální kariéru začínal jako grafický designér.

Od té doby založil s Danielou Voráčkovou divadelní formaci Stage Code, podílel se třeba na experimentálních site-specific projektech amerického režiséra Howarda Lotkera nebo na inscenacích festivalu Čtyři dny v pohybu a doprovodných projektech Pražského Quadriennale. Účinkoval také v inscenacích divadla Archa.

01084740.jpeg

Philipp Schenker, který, jak v Sedmém nebi prozradil, propadl v dospívání hudbě Niny Hagen nebo Davida Bowieho, je sám osobitým muzikantem. Působil jako frontman a zpěvák postpunkové kapely The Ritchie Success a dosud vede alternativní worldmusic-dechovku All Star Refjudží Band.

V blízké budoucnosti se Philipp hodlá inspirovat hnutími Fridays For Future a Extinction Rebellion. „Ekologická témata jsou v České republice strašně nepopulární. Chceme zkoumat, jestli lze happeningem ve veřejném prostoru oslovit i lidi, kteří automaticky nesouhlasí s tím, že se něco musí dít, že se musí změnit náš způsob života. To je těžký úkol na hraně umění, někoho přesvědčit nebo změnit jeho názor.“

autoři: Monika Načeva , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?