Sedmé nebe s Načevou a Petrem Markem: Puberta hudby v podání Cocteau Twins, Orbital, Coil a dalších

29. listopad 2020

Hostem Moniky Načevy v Sedmém nebi byl tentokrát hudebník a filmový režisér Petr Marek. Oba se blíže poznali při natáčení klipu k její písničce Technický já. Singl z desky Průvan v hlavě získal v roce 2018 nominaci na cenu Anděl v kategorii Videoklip roku.

Frontman skupiny Midi Lidi, který v pořadu hovoří o svých hudebních počátcích i současných aktivitách kapely, vybral například písničky od Cocteau Twins, Orbital, Underworld, Coil nebo amerického experimentálního hudebníka a zpěváka Arthura Russella.

„Elektroniku i veškerou hudbu mám rád v zárodcích, takovou pubertu hudby. Většina písní, které jsem na dnešek vybral, tohle nějak splňují - jsou otevřené, mají hlubokou duchovní naivitu, to si tedy užijeme. Až tady ve studiu jsem si také uvědomil, že všechny písně spojuje, že víceméně neobsahují humor. Což je i pro mě - vtipálka, svého druhu hudebního klauna - docela překvapující, nicméně takovou hudbu já doma poslouchám,“ hodnotí s úsměvem svůj výběr Petr Marek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.