Sedmé nebe s Jiřím Černým: V hudbě raději výjimečné kohouty spíš než nerozeznatelné slepice

23. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Černý na Vltavě

Sedmé nebe Jiřího Černého ovládla vlivná kanadská skupina 60. a 70. let s prostým názvem The Band. Připomeňte si její příběh, nejsilnější texty a samozřejmě také melodie.

The Band se dostal v polovině šedesátých let do širšího povědomí díky spolupráci s písničkářem Bobem Dylanem. Některé jeho písničky dokonce proslavil. V Sedmém nebi uslyšíme třeba tu s názvem When I Paint My Masterpiece. Ve verzi Bandu jí vévodí hlas multiinstrumentalisty Levona Helma.

„Helm byl v historii Bandu vedle písňově nejtvořivějšího Robbieho Robertsona druhou nejsilnější osobností. Že jde o tradiční spor dvou kohoutů na jednom smetišti, to naštěstí dlouho nepronikalo na veřejnost. Dnes už z jejich pozdějších rozhovorů a knih víme, že Helmovi připadal Robertson příliš autoritativní a Robertson nechápal, co na tom tak Helmovi vadí. Já osobně dávám v umění spíš přednost výjimečným, byť sebevědomým, kohoutům před nerozeznatelnými slepicemi,“ vyznává se Jiří Černý.

autoři: Jiří Černý , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.