Sedmé nebe s Jaromírem Honzákem a Guillermem Kleinem

20. únor 2022

Existují dva druhy špičkových hudebníků – ti věhlasní a ti, které znají jen opravdoví znalci nebo kolegové muzikanti. Spíše do té druhé skupiny patří hrdina dnešního Sedmého nebe, argentinský skladatel, aranžér, pianista a zpěvák Guillermo Klein.

Někteří jej řadí po bok jeho známějších kolegů, jako jsou Maria Schneider, Vince Mendoza nebo třeba Gil Evans.

„V roce 2019 přijel Guillermo Klein do Prahy na pozvání Concept Art Orchestra, se kterým nazkoušel a odehrál koncert v Jazzdocku, a také uskutečnil na Jazzové katedře HAMU skladatelský seminář. Bylo nesmírně zajímavé slyšet jej vyprávět o tom, jak je pokaždé, kdy dává muzikantům na pult nové skladby, nervózní a nejistý. Ještě zajímavější a inspirativnější bylo, když s účastníky semináře sdílel své kompoziční techniky a postupy,“ vzpomíná Jaromír Honzák.

V pořadu zazní ukázky z nahrávek Kleinovy kapely Los Guachos, ale také třeba Kleinova pocta legendě argentinského folklóru Gustavu Leguizamónovi, spolupráce s jeho spolužákem z Berklee College of Music, pianistou Aaronem Goldbergem, nebo s newyorskou zpěvačkou Rebeccou Martin.

autoři: Jaromír Honzák , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?