Sebeklamy

26. říjen 2013

Spisovatel, novinář, dramatik a překladatel Benjamin Kuras se narodil v dubnu 1944 ve Zlíně, absolvoval filozofickou fakultu Univerzity Palackého, spolupracoval s olomouckým rozhlasem a po srpnové okupaci emigroval do Velké Británie, kde žije dodnes.

Premiéru vysíláme 26. října 2013 od 14 hodin.

Odtud také do Olomouce přiletěl podívat se na natáčení své rozhlasové hry Sebeklamy. Její děj nás zavádí do Paříže mezi lety 1965 až 1968 a v lehké nadsázce přibližuje vřele rozporuplný vztah spisovatelů Simone de Beauvoir a Jean-Paul Sartra.

02978894.jpeg

Ona má milence Che Guevaru, on se pravidelně stýká s přílišným intelektem neoplývající herečkou Wandou, pro niž napsal už šest her. I navzdory tomu Simone Jean-Paulovi říká: „Celý život dělám všechno proto, abych si vás udržela. Tak strašně jsem po vás vždycky toužila, že jsem si k vám přisnila vlastnosti, které jste nikdy neměl. Abych vás mohla milovat, musela jsem vás obdivovat.“ Natáčení probíhalo v horkých srpnových dnech a setkali se při něm olomoučtí rodáci Hana Maciuchová (de Beauvoir), Igor Bareš (Sartre) a současní členové činohry Moravského divadla Olomouc Petr Kubes, Tereza Richtrová, Josef Bartoň, Jaroslav Krejčí a mnozí další.

02978895.jpeg

Oni všichni bojovali nejen s vedrem, ale také s pocitem, jak naložit s rozporuplnou ikonou francouzské literatury a filozofie. Zavrhnout ji, znamená nepochopit ji. Leč bezvýhradně ji přijmout, nelze… Dramaturgicky hru připravil Hynek Pekárek, hudbu složil a s jazzovým kvartetem nahrál Richard Mlynář, zvukový design má na starosti barrandovský ruchař Lukáš Chyška, mistrem zvuku je Zdeněk Slavotínek, režii má autor tohoto článku.

autor: Michal Bureš
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.