Šárka Grauová: Zahrada Evropy na břehu moře vysázená

26. červen 2021

Úvaha české překladatelky a romanistky Šárky Grauové o portugalské identitě. Uvádíme při příležitosti končícího portugalského předsednictví v Radě Evropské unie. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Šárka Grauová
Připravil: Petr Gojda
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 26. 6. 2021

S posledním červnem letošního roku končí své předsednictví v Radě Evropské unie Portugalsko, nejzápadnější evropská země, obrácená do Atlantického oceánu. Právě divoké moře je jednou z konstant národní kulturní imaginace Portugalska přinejmenším od dob zámořských objevů a jejich odrazu v Lusovcích Luíse de Camõese. A s mořem souvisí také slavná saudade, neurčitý ale všeprostupující stesk. O aspektech i charakteristikách portugalské identity vypráví romanistka a překladatelka Šárka Grauová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...