Šárka Grauová: Zahrada Evropy na břehu moře vysázená

26. červen 2021

Úvaha české překladatelky a romanistky Šárky Grauové o portugalské identitě. Uvádíme při příležitosti končícího portugalského předsednictví v Radě Evropské unie. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Šárka Grauová
Připravil: Petr Gojda
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 26. 6. 2021

S posledním červnem letošního roku končí své předsednictví v Radě Evropské unie Portugalsko, nejzápadnější evropská země, obrácená do Atlantického oceánu. Právě divoké moře je jednou z konstant národní kulturní imaginace Portugalska přinejmenším od dob zámořských objevů a jejich odrazu v Lusovcích Luíse de Camõese. A s mořem souvisí také slavná saudade, neurčitý ale všeprostupující stesk. O aspektech i charakteristikách portugalské identity vypráví romanistka a překladatelka Šárka Grauová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko