Sanfranciský mládežnický orchestr v Praze
Orchestr, putující letos v létě po Evropě, vystoupí také v Praze, a to po desetileté pauze. Představí se ve čtvrtek 10. července v Obecním domě. Těleso tvoří stovka hráčů ve věku od 12 do 21 let, vybíraných každoročně v konkurzech. Pro osmé zahraniční turné v téměř třicetileté historii souboru nastudovali se svým mladým dirigentem Benjaminem Shwartzem řadu skladeb, z nichž ve Smetanově síni zazní vedle hudby známého současného amerického autora Johna Adamse především Houslový koncert Maxe Brucha a suita z Prokofjevova baletu Romeo a Julie. Během turné hráli i Dvořákovu Novosvětskou symfonii, kterou však v Praze uvést nechtěli. Připadalo by jim to prý jako nošení dříví do lesa. Petr Veber hovořil s dirigentem Benjaminem Shwartzem a nejprve se ho zeptal, jestli je pro kalifornský orchestr zajímavé přijet do Evropy.
Orchestr mladých z regionu kolem zálivu u San Franciska účinkoval před vystoupením v Praze počátkem července v Německu: například v berlínském sále Filharmonie a v sále Gasteig v Mnichově i na festivalech v Rostocku, Ingolstadtu a v Pasově. V české metropoli se zájezd uzavírá.
Nejposlouchanější
-
Petr Chudožilov: Lahvová pošta. Záblesky svobody na dně půllitrů
-
Mark Ravenhill: Angela. Daniela Kolářová v roli ženy, která nepoznává svého syna
-
John Irving: Svět podle Garpa. Tragikomický světový bestseller v podání Michala Bumbálka
-
Povídky Anny Zonové, Sylvy Fischerové, Josefa Kroutvora a dalších českých spisovatelů a spisovatelek