Robert Musil: Pozůstalost za života. Poslechněte si drobné črty o zvířatech a lidech

15. duben 2022

Rakouský spisovatel s českými kořeny Robert Musil není jen autorem slavného Muže bez vlastností nebo románu Zmatky chovance Törlesse, ale celé řady drobných próz a esejů. Několik z nich vybíráme do vltavské řady Povídka jako připomínku 80. výročí jeho úmrtí ve válečném roce 1942. Črty o zvířatech a lidech ze souboru Pozůstalost za života poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Žíznivci
Překlad: Ingeborg Fialová
Účinkuje: Miroslav Černý
Režie: Tomáš Soldán
Natočeno v roce 2020.

Penzión Nenávratno
Překlad: Anna Siebenscheinová
Účinkuje: Miloš Hlavica
Režie: Hana Kofránková
Natočeno v roce 1996.

Nevlídné úvahy, Člověk bez charakteru
Překlad: Anna Siebenscheinová.
Připravila: Svatava Morávková
Účinkují: Jan Kolařík, Ladislav Kolář, Jarmila Černocká
Režie: Eva Řehořová
Natočeno v roce 1992.

Grigia
Překlad: Aloys Skoumal
Připravil: Miroslav Anton
Účinkuje: Milan Vlachovský
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno v roce 2015.

Mucholapka, Opičí ostrov, Dovede se kůň smát? Zaječí katastrofa
Překlad: Anna Siebenscheinová
Připravil: Dominik Mačas
Účinkuje: Ivan Řezáč
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 15. 4. 2022

Sbírku drobnějších próz Pozůstalost za života sestavil Robert Musil na přání svého nakladatele v roce 1936. Shromáždil zde texty, které v jeho očích obstály ve zkoušce časem. Některé pochází už z první poloviny let desátých, další pak z let dvacátých. Názvem souboru si Musil trochu dobírá čtenáře a rozšířenou oblibu publikovaných literárních pozůstalostí, ve kterých autor promlouvá ke svému publiku naposledy, ale často bez velkých uměleckých kvalit, a které se spíše podobají, jak píše v předmluvě, „výprodejům za účelem zrušení obchodu“.

Zvíře nezná smích a úsměv

Některé z uváděných povídek jste na Vltavě už měli možnost slyšet, v premiéře nyní zařazujeme čtyři drobné črty z oddílu Obrazy:

Moucha, opice, kůň a malý zajíček – to jsou protagonisté Musilových vyprávění. Člověk zdánlivě zůstává v pozadí, ve skutečnosti je ale děsivě blízko, ať už jako strůjce tortury nebo předobraz vpravdě nelidského chování. Z Musilových obrázků chvílemi až mrazí. Pozvolné umírání mouchy v lepu mucholapky, pyšná nadřazenost opičích vyvolenců na betonovém ostrůvku v římské Ville Borghese vůči jiným, menším opičkám žijícím v příkopě kolem ostrova nebo malý zajíček uštvaný dámiččiným foxteriérem. Snad jediný světlý okamžik smějícího se koně  popírá sám člověk vědeckým výrokem „zvíře nezná smích a úsměv.“

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Dominik Mačas
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...