Polymery jako nosiče léků
Vědci stále zdokonalují látky, které umí dopravit léky na požadované místo v organismu – využívá se toho například při léčbě rakoviny.
Jedním z důležitých cílů vědců, kteří se podílejí na výzkumu nádorových onemocnění a jejich léčby, je vyvinout takové léky, které by nepůsobily v celém organismu, jako klasická chemoterapeutika, ale aktivovala by se až na povrchu nebo uvnitř nádorové buňky, aby nepoškodila zdravou tkáň. Na požadované místo je tedy musí něco dopravit – a tímto „dopravním prostředkem“ neboli nosičem jsou polymery.
Vývojem takovýchto polymerních systémů, které umožňují cílenou dopravu protinádorových léčiv a zajišťují jejich řízené uvolňování v nádorech nebo nádorových buňkách, se zabývá doktor Petr Chytil z Ústavu makromolekulární chemie. Moderními metodami připravuje nové generace větvených, hypervětvených, micelárních a polymerem modifikovaných nanočásticových nosičů léčiv.
Své výsledky nejen publikoval ve vědeckých časopisech, ale jsou už i předmětem čtyř udělených patentů. Za tyto úspěchy mu Akademie letos udělila Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědecké pracovníky. Jana Olivová se doktora Chytila zeptala, proč k dopravě a řízenému uvolňování směrovaných léčiv jsou vhodné právě polymery.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser