Polsko-indický rituál deště i jihovietnamský soul: Hudba Východu fúzuje s vlivy Západu v Sedmém nebi Petra Dorůžky
Hudba Východu, podobně jako orientální filozofie a spiritualita, se v posledním půlstoletí silně otiskly do evropského myšlení. Což svádí k hlubší otázce: velká část východní hudby, která k nám přichází, totiž nejsou autentické lokální styly, ale fúze s vlivy ze Západu.
Nicméně i na tomto poli je prostor pro tvůrčí invenci. Uslyšíme polsko-indický projekt Saagara, Saigon Soul Revival inspirovaný retro styly jižního Vietnamu, dále jihokorejské duo Dalum, které tvoří zkušené hráčky na citery geomungo a gayageum, i egyptskou filmovou hudbu.
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.