Počet knihoven v naší zemi převyšuje jakoukoliv jinou evropskou zemi. Kdyby se využil potenciál každé z nich, bylo by to pro naši společnost vynikající

Knihovna Třinec – Mklub je vysněný prostor

„Je nutné být partnerem především školám, na ulici totiž nové čtenáře a dobrovolníky nenajdeme,” říká knihovnice Hana Pietrová, která pracuje s mládeží a  jejíž nadšení pro živoucí knihovnu je nakažlivé. Všichni zaměstnanci se snaží, aby knihovna byla prostorem, kde se nepůjčují jen dokumenty, ale lidé se tu chtějí scházet, předávat si zkušenosti a vytvářet demokratické mechanismy.

Knihovna Třinec, před Mklubem

Knihovna Třinec vzkvétá i proto, že ne vše je na bedrech  knihovníka, mnoho aktivit totiž organizují mladí lidé sami.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.