Po stopách Františka Kupky: Od opočenské kolébky k abstraktním formám

Kupka na Montmartru: volnomyšlenkářské místo formovalo autorovy ilustrace i názory

Montmartre byl místem, ve kterém panovala svoboda ducha. To pochopitelně lákalo umělce – a jedním z nich byl i František Kupka, který na začátku století na Montmartru bydlel. V Paříži přispíval jako ilustrátor nejen do satirických, ale pod vlivem volnomyšlenkářského prostředí Montmantru také do časopisů libertinských. A i díky tomu se dostal do povědomí širší veřejnosti. Jak vypadá Montmartre dnes?

Vydat se po stopách a místech, kde žil František Kupka, znamená zorientovat se v 18. pařížském obvodu, kolem Montmartru, ale i mezi mrakodrapy v moderní čtvrti La Défense. Ta už dnes patří na předměstí Paříže, i když před sto lety to byl prakticky venkov.

Síla uměleckého ducha

Pařížský Montmartre bylo jedno z prvních míst, kde se František Kupka usadil na delší dobu. Místo i kolektivní umělecký duch jej nejspíš bavil a zajímal. Právě tady se Kupka seznámil s bratry Villonovými.

František Kupka: Dívka s patentkou, 1912

Montmartre dnes a na přelomu devatenáctého a dvacátého století nelze srovnávat. Doba i obyvatelé se proměnili. Dnes patří pařížský Montmartre k lepším adresám, které by si umělci spíš dovolit nemohli.

V Kupkově době ale naopak Montmartre představoval okraj Paříže, spíš chudinský, plný malých domků, bister, šantánů a vykřičených domů. I tak jej můžeme vidět na jedné Kupkově kresbě.

autoři: Marie Sýkorová ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.