Po stopách Františka Kupky: Od opočenské kolébky k abstraktním formám

Stará radnice v Dobrušce: místo Kupkova šťastného dětství a počátků malířského umění

Stará radnice v Dobrušce je místem, kudy chodil František Kupka za svým otcem Václavem. „V Dobrušce působil jako městský tajemník. V prostorách radnice visí jeho portrét, který městu František Kupka věnoval s přáním, aby zde zůstal,“ říká vedoucí dobrušského muzea Pavla Skalická. Visí zde také vývěsní štít sedláře Šišky, ke kterému chodil Kupka do učení. Maloval ho jako čtrnáctiletý a podle archivářky Elišky Havlové je Kupkovým nejvýraznějším dílem spjatým s Dobruškou.

Kancelář Kupkova otce dnes slouží jako zázemí pro svatební obřady. Malý František sem chodil za tatínkem a byl v úzkém kontaktu i se starostou Josefem Archlebem. Ten si všiml jeho výtvarného vydání a poslal ho na přípravu k profesorovi Studničkovi. Tím začala cesta Kupky-malíře.

autoři: Jana Házová ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.