Petr Adler: Vánoční hra. Melancholický příběh o setkání dvou osamělých lidí

17. prosinec 2023

Na Štědrý den nechce být nikdo sám. Ani i když o tom neví. Ilju Racka a Hanu Ševčíkovou v komorním psychologickém dramatu poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Scénář a režie: Rudolf Adler
Osoby a obsazení: Řidič (Jiří Havel), Ála (Hana Ševčíková), Fanda (Ilja Racek) a Hlas (Pavel Soukup)
Dramaturgie: Marie Říhová
Hudba: Jiří Valter
Natočeno: 1995

Topič a tak trochu děvče pro všechno tráví pravidelně Štědrý večer sám na opuštěné horské chatě, která se teprve chystá na ruch vánočních prázdnin. Tentokrát ho z klidu a alkoholového opojení vyruší příjezd mladé dívky. Společný večer je dlouhý, plný nedůvěry, předsudků, přešlapů i nepatrných krůčků k porozumění. Ráno odhalí překvapivou pointu.

Rudolf Adler se k psaní pro rozhlas dostal v časech, kdy se nemohl věnovat práci pro film. Jeho první hra získala Čestné uznání v autorské soutěži, cenu na Prix Bohemia 1986 a prémii Literárního fondu. Pro rozhlas začal psát pravidelně a později své hry i režíroval. To je případ i komorního dramatu Vánoční hra z roku 1995.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.