Hodina pod radniční věží. Vánoční komedie Romana Ráže

10. prosinec 2023

Na pozadí předvánočního shonu se několik lidských příběhů složí v jednu hořkou komedii, kde nic není tak, jak se zdá na první pohled. Vše pozoruje a komentuje prodavač vánočních stromků v podání Jiřího Valy. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Josífek (Jiří Vala), Magdaléna (Slávka Budínová), Nevěsta (Vilma Cibulková), Student (David Vejražka), Stařík Koudela (Josef Patočka), Stařenka Koudelová (Antonie Hegerlíková), Manžel (Otakar Brousek), Manželka (Gabriela Vránová), Sousedka (Zuzana Fišárková), Vedoucí (Soběslav Sejk), Mladík (Miroslav Masopust), Úřednice Květuška (Jana Drbohlavová), Jana (Ivana Andrlová), Dada (Ljuba Krbová) a další
Dramaturgie: Pavel Minks
Režie: Jiří Roll
Natočeno: 1986

Prodavačovu pozornost upoutá nevěsta vdávající se z trucu, číšnice, která, ač si nenechá nic líbit, má své tajemství, muž, jehož pracovní problém zbledne tváří v tvář osobním problémům, mladík zhrzený v lásce, slečny konfrontované s tvrdostí života, nevěrná manželka a několik dalších hrdinů. Jejich osudy se protnou v překvapivých zápletkách a dospějí k nečekaným koncům.

Spisovatel Roman Ráž je autorem řady próz, televizních a filmových scénářů i rozhlasových her. I když z jeho tvorby je asi široké veřejnosti nejznámější román Prodavač humoru, podle kterého natočil film režisér Jiří Krejčík, rozhlasové hry psal od šedesátých let.

Ústředním tématem většiny jeho děl jsou otázky identity a hledání mezí konformity. Psychologickou a etickou problematiku často zpracovává pomocí humoru a satiry.

Komedii Hodina pod radniční věží napsal Roman Ráž v roce v roce 1986. Ve stejném roce ji natočil režisér Jiří Roll a do dalších rolí obsadil Slávku Budínovou, Vilmu Cibulkovou, Davida Vejražku, Josefa Patočku, Antonii Hegerlíkovou, Otakara Brouska a další. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.