Pět pedagogů uměleckých škol vystavuje v Šalounově ateliéru

11. červenec 2013

Šalounův ateliér ve Slovenské ulici v Bezručových sadech na pražských Vinohradech slouží už několik let Akademii výtvarných umění v Praze jako pracovní prostor pro hostující zahraniční profesory.

Sochař Ladislav Šaloun jej dal postavit v roce 1911 ve stylu pozdní geometrizující secese poté, co zvítězil v soutěži na pomník Mistra Jana Husa pro Staroměstském náměstí. Šalounova vila se stala oblíbeným místem setkávání osobností české kultury. Mezi její návštěvníky patřili Alfons Mucha, František Bílek, Otakar Březina, Jaroslav Vrchlický, Jan Kubelík, Ema Destinová, Karel Čapek či Josef Váchal.

Od včerejška představuje v Šalounově ateliéru – na setkání nazvaném Šaloun Show – po jedné práci pět významných českých umělců a pedagogů: Jiří David, Kurt Gebauer, Jan Mladovský, Martin Zet a Stanislav Zipe. Jak tato výstava vznikla, se Karel Oujezdský zeptal jejího kurátora, hostujícího profesora Jana Mladovského, který zde se studenty pracoval posledních pět měsíců.

Výstava nazvaná „Šaloun Show“, na níž můžeme také vidět instalaci s betonovým obrazem Jiřího Davida a čtyři geometrizující barevné digitální tisky Stanislava Zipeho, potrvá v Šalounově ateliéru v Bezručových sadech na pražských Vinohradech pouze do pondělí 15. července.

Spustit audio