Pavel Žďárský: Alois Musil. Portrét proslulého českého orientalisty od religionisty a filozofa
V dubnu uplyne 80 let od smrti Aloise Musila, nejvýznamnější postavy naší orientalistiky. U této příležitosti zařazujeme text shrnující jeho životní a pracovní cestu. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V dubnu uplyne 80 let od smrti nejvýznamnější postavy naší orientalistiky. Alois Musil (1868–1944), profesor vídeňské i Karlovy univerzity, světově uznávaný orientalista, přítel Habsburků i Tomáše Garrigua Masaryka a cestovatel, který si získal přízeň blízkého východu. Vedle své odborné činnosti a psaní geografických pojednání se věnoval také dobrodružné literatuře.
V posledních letech při Masarykově ústavu vychází dosud nevydané Musilovo dílo – jeho kompendium Ze světa Islámu ze sklonku života či nověji souborná orientalistova korespondence.
Související
-
Eva Janáčová: Znovu objevená Amra
Cestovat na konci zimy do teplých krajů, jako třeba Jordánsko, má své kouzlo. Kamenitá poušť se probudí ze spánku a nehostinná krajina se promění v malebný koberec.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.