Pavel Žďárský: Alois Musil. Portrét proslulého českého orientalisty od religionisty a filozofa
V dubnu uplyne 80 let od smrti Aloise Musila, nejvýznamnější postavy naší orientalistiky. U této příležitosti zařazujeme text shrnující jeho životní a pracovní cestu. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
V dubnu uplyne 80 let od smrti nejvýznamnější postavy naší orientalistiky. Alois Musil (1868–1944), profesor vídeňské i Karlovy univerzity, světově uznávaný orientalista, přítel Habsburků i Tomáše Garrigua Masaryka a cestovatel, který si získal přízeň blízkého východu. Vedle své odborné činnosti a psaní geografických pojednání se věnoval také dobrodružné literatuře.
V posledních letech při Masarykově ústavu vychází dosud nevydané Musilovo dílo – jeho kompendium Ze světa Islámu ze sklonku života či nověji souborná orientalistova korespondence.
Související
-
Eva Janáčová: Znovu objevená Amra
Cestovat na konci zimy do teplých krajů, jako třeba Jordánsko, má své kouzlo. Kamenitá poušť se probudí ze spánku a nehostinná krajina se promění v malebný koberec.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.