Pavel Kolmačka: Život lidí, zvířat, rostlin, včel

11. leden 2021

Ivan Řezáč, Pavel Neškudla a Helena Dvořáková čtou ze stejnojmenné básnické sbírky básníka a prozaika, která se snaží postihnout celek lidského života v našem světě. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Ivan Řezáč, Pavel Neškudla, Helena Dvořáková
Připravila: Olga Stehlíková
Režie: Vít Vencl
Natočeno: v roce 2019

Básník, překladatel, filozof Pavel Kolmačka žije velmi tradičním venkovským způsobem života – tedy takovým, který je dnes netradiční, ba dokonce by mohl dobře být pokládán za alternativní. Každodenní kontakt s včelami, zahradou, ovcemi, dřevem a nejbližší rodinou, péče o ně, péče vzájemná, je pro básníkovo vnímání světa – a tedy i tvar jeho poezie – zásadní. Sbírky vydává v nakladatelství Triáda, které si rovněž zakládá na tradičním přístupu ke knihám a svůj malý okruh autorů udržuje mimo mediální podporu. Pavlu Kolmačkovi v Triádě v posledních několika letech vyšla básnická trilogie, která v současné české poezii silou a působivostí výpovědi a básnickým viděním zřejmě nemá obdoby.

Třídílný cyklus završuje básnická sbírka Život lidí, zvířat, rostlin, včel, která vyšla na podzim roku 2018. Patří do něj kromě ní ještě soubor Moře (2010) a Wittgenstein bije žáka (2014). Mimořádná trilogie Pavla Kolmačky byla v roce 2018 oceněna poprvé udělovanou cenou Tvárnice – Dílo roku.

autor: Olga Stehlíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...