Pařížský ateliér Kidimo
Staré nápisy na obchodech nádražních halách i restauracích. Právě tento artikl v nejrůznějších podobách, barvách i velikostech se zalíbil jednomu francouzskému designérovi.
Svůj nápad dotáhl do konce a teď se Nicolas Flachot pyšní jediným ateliérem svého druhu na světě. Sám k tomu říká: „Myšlenka mě napadla někdy před šesti sedmi lety. Vždycky se mi velmi líbily různé styly písmen, různé typografie, barvy písmen. Určující bylo určitě i studium audiovizuální tvorby a pak práce pro francouzskou televizi, kde jsem dělal producenta…“
Nicolas Flachot ale vždycky obdivoval nejrůznější vetešnictví a bleší trhy, které jsou zvlášť v Paříži velmi rozšířené. Na jeden takový se, jak mi vypráví, vypravil i se svou nejstarší dcerou. „Na jednom blešáku jsem takhle chtěl najít stará písmena, která bych sestavil do jména své dcery Lou. Prodavač mi ale nabízel jen všech padesát písmen, smlouval jsem, protože jsem potřeboval jen tři. Vetešník sice ustoupil a prodal mi jen tři písmena, ale za čtyřnásobek ceny. Doma jsem pak o všem přemýšlel a napadlo mě, že vlastně by se písmena mohla hodit i někomu z mých známých.“
Nicolasův nápad se okamžitě zalíbil a když zjistil, že nic takového ve světě vlastně neexistuje, rozhodl se před čtyřmi lety založit ateliér Kidimo. Proslavil se díky svému konceptu, zájem tak přichází z celého světa. „Našimi zákazníky jsou opravdu lidé z celého světa. Protože tvoříme v klasické abecedě, mohou to být lidé z anglofonního a samozřejmě frankofonního prostředí. Našimi klienty tak jsou jak naši přímí sousedé, tedy galerie, která sídlí přes dvůr, ale i lidé v Japonsku nebo Brazílii…“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.