Osudy umělce, performera a vysokoškolského pedagoga Milana Kohouta

25. listopad 2011

V pětidílném pořadu Osudy poznáme umělce, performera a amerického vysokoškolského pedagoga Milana Kohouta. Ve vyprávění se vrací k undergroundové kultuře komunistického Československa v sedmdesátých a osmdesátých letech a ke své emigraci do Spojených států.

Milan Kohout se narodil v roce 1955 v Plzni , kde získal diplom inženýra elektrotechniky. Byl nezávislým umělcem takzvané druhé kultury a součástí československého undergroundu. Později se stal signatářem a aktivistou občanské iniciativy lidských práv Charta 77. V roce 1986 byl pro svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn z Československa. Po dvou letech strávených v uprchlickém táboře v Rakousku dostal azyl ve Spojených státech. V současné době žije v Bostonu, kde učí na vysokých školách.

Stejně jako v Československu, tak i ve Spojených státech se Milan Kohout věnuje veřejné performanci, která má za cíl upozornit na problémy společnosti. Jeho práce se zaměřují především na téma lidských práv menšin, vyjadřuje kritiku americké ekonomiky, náboženství, mediální manipulace. Je členem skupiny Mobius a za svoji tvorbu získal celou řadu ocenění a grantů.

V režii Miroslava Buriánka připravila Květa Bodollová.

autor: Květa Bodollová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.