Osudy umělce, performera a vysokoškolského pedagoga Milana Kohouta
V pětidílném pořadu Osudy poznáme umělce, performera a amerického vysokoškolského pedagoga Milana Kohouta. Ve vyprávění se vrací k undergroundové kultuře komunistického Československa v sedmdesátých a osmdesátých letech a ke své emigraci do Spojených států.
Milan Kohout se narodil v roce 1955 v Plzni , kde získal diplom inženýra elektrotechniky. Byl nezávislým umělcem takzvané druhé kultury a součástí československého undergroundu. Později se stal signatářem a aktivistou občanské iniciativy lidských práv Charta 77. V roce 1986 byl pro svou politickou a kulturní činnost vyhoštěn z Československa. Po dvou letech strávených v uprchlickém táboře v Rakousku dostal azyl ve Spojených státech. V současné době žije v Bostonu, kde učí na vysokých školách.
Stejně jako v Československu, tak i ve Spojených státech se Milan Kohout věnuje veřejné performanci, která má za cíl upozornit na problémy společnosti. Jeho práce se zaměřují především na téma lidských práv menšin, vyjadřuje kritiku americké ekonomiky, náboženství, mediální manipulace. Je členem skupiny Mobius a za svoji tvorbu získal celou řadu ocenění a grantů.
V režii Miroslava Buriánka připravila Květa Bodollová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.