Osudy Jana Borny

V souvislosti s úmrtím divadelního režiséra a básníka Jana Borny uvádíme jeho rozhlasové vzpomínání z roku 2015. Jeden z našich nejvýznamnějších divadelních režisérů, oceněný řadou cen, proslul hlavně jako spoluzakladatel Dejvického divadla a později Divadla v Dlouhé. Jeho inscenace Kdyby prase mělo křídla, Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka i další se dočkaly stovek repríz.

Bornovo divadlo vždy vynikalo důrazem na hravost, výtvarnou metaforu a komunikativnost s divákem. Jaký vztah ho poutal k hercům, ukazuje nejlépe fakt, že na předání Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dorazil s celým svým souborem, bez kterého by podle vlastních slov nevytvořil nic. S Josefem Kroftou formoval po revoluci Katedru alternativního a loutkového divadla, kde jako vynikající pedagog vychoval generace herců, režisérů a dramaturgů.

Čtěte také: Za Janem Bornou. Změna vysílání v souvislosti s úmrtím divadelního režiséra a básníka

Jan Borna šel na první stupeň základní školy na konci 60. let minulého století a jak vzpomíná, závan tehdejší svobody a respektu k osobnosti a jejímu růstu se do něj zaryl tak silně, že od roku 1970 se musel vyrovnávat s totalitou a jejími konkrétními důsledky na život společnosti a život ve společnosti. I proto je řada jeho vzpomínek účtováním a zároveň zamýšlením se nad tím, jak by společnost měla fungovat a jaké místo v ní má umění a kultura.

03783216.jpeg

Kromě úvahách o umění můžete v Osudech také slyšet ukázky z básnické tvorby Jana Borny, které pro Osudy natočil jeho kolega z Divadla v Dlouhé Miroslav Táborský.

První sníhRozkročen na prvním sněhovém popraškuberlemi si přišívám knoflíkyna sněhuláka ležícího stínu. Mrkev zabodávám jako šipku k naději.Co krok, to čtyři stopy. Budoucí paleontolog nepochopí, jaké zvíře tu značkovalo krajinu.Ani já nerozumím svým stopám,na konci značekzahynu. --(poznámky k současnému divadlu)Za velkými slovy/ sedí nápovědkaa šeptá od vychladlého kafe


Čtěte také: Kainar v kabaretu, Listování Hotakainenem

Připravil: Petr GojdaTechnická spolupráce: Ivana Možná

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby