Osudy Heleny Tlaskalové-Hogenové
Rozhlasové vzpomínky mikrobioložky a lékařky.
Poslouchejte na Vltavě od 10. srpna 2015 vždy v 11:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hry a literatura.
Profesorka MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., z Mikrobiologického ústavu Akademie věd a členka Učené společnosti ČR zasvětila svůj pracovní život výzkumům v oblasti imunologie. Věnuje se zejména bakteriím, které máme my – lidé – ve svém těle: ve střevech, v ústech i na kůži – a jakkoliv neuvěřitelně to zní, máme jich v sobě 10krát víc než buněk vlastních.
Obvykle nepůsobí žádné potíže, někdy se však stane, že začnou škodit. Ukazuje se, že právě tyto střevní a jiné mikroby mohou hrát roli u řady chronických nemocí, u nichž se dosud neví, čím přesně jsou způsobeny. Které bakterie v mikroflóře člověka jsou zodpovědné za vznik chorob, jakou roli v tom hrají genetické faktory, jakou životní prostředí – na to všechno se profesorka Tlaskalová-Hogenová se svými kolegy snaží najít odpověď. Co ji k vědecké práci a k této problematice přivedlo, jakými peripetiemi pracovními i osobními na své cestě prošla – o tom bude vyprávět ve vltavských Osudech.
Připravila: Jana OlivováTechnická spolupráce: Miloš Kot
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.