Ostravské dělnické kolonie. Sociální bydlení i snaha o architekturu

Ostravské dělnické kolonie. Kolonie Žofínské huti

8. listopad 2021

Největší audioportál na českém internetu

Trojhalí Karolina bylo součástí Žofínské huti | Foto: Roman Polášek, Spolek Fiducia

Ostravské dělnické kolonie. Kolonie Žofínské huti (3. díl z 5)

Masná, Porážková nebo Kolejní, v těchto ulicích v centru Moravské Ostravy najdeme dochovanou dělnickou kolonii Žofínské huti. Typické pro ni bylo režné cihelné zdivo a zvalbené střechy.

Přebal knihy Ostrava industriální a moderní Martina Strakoše

Kolonie pro dělníky nedaleké Žofínské huti, náležící Vítkovickému hornímu těžířstvu, je tvořena sedmi objekty a doplňuje se s blokovou zástavbou nájemních domů, píše Martin Strakoš v knize Ostrava industriální a moderní, která vznik tohoto seriálu inspirovala.   Kolonie Žofínské huti, jakožto jediná dochovaná a alespoň zčásti obnovená kolonie v centru města Ostravy, je příkladem výstavby, která vychází z firemního stylu Vítkovických železáren.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.